Според ново проучване, оповестено днес от Европейската комисия, през 2016 г. страните от ЕС са загубили приходи от данъка върху добавената стойност (ДДС) в размер на почти 150 милиарда евро.
В сравнение с предходната година, през 2016 г. неизпълнението на потенциалните приходи от ДДС в номинално изражение е намаляло с 10,5 милиарда евро до 147,1 милиарда евро, а като относителен дял се е понижило от 13,2 % на 12,3 % от общите приходи от ДДС. Показателите на отделните държави членки все още се различават съществено.
Неизпълнението на потенциалните приходи от ДДС е намаляло в 22 държави членки. Добри показатели имат България, Латвия, Кипър и Холандия - при всяка от тях загубите на приходи от ДДС са спаднали с над 5 процентни пункта.
Неизпълнението на потенциалните приходи от ДДС обаче е нараснало в шест държави членки: Румъния, Финландия, Обединеното кралство, Ирландия, Естония и Франция.
Какво се случва, когато бюджетът не е приет навреме - анализ на Фискалния съвет
Картата на неравенството по рафтовете: Големите вериги в София са 244 и едва 3 във Видин
Хазната е загубила близо 580 милиона лева от недекларирани горива през 2024 г
Съдът решава дали да остави в ареста уволнения директор на 138-о училище
Заем за Украйна: Евролидерите одобриха 90 милиарда евро за следващите две години