В съобщение до медиите се казва, че тя е базирана на погрешни данни и не обяснява защо се забранява земеделието. В сутрешния блок на БНТ министър Димов допусна, че в работата по картиране може да има грешки и дори, че работа на терен изобщо не е извършвана.
Неверни данни стоят в основата на забраната за стопанска дейност в части от защитена зона „Комплекс Калиакра“. Това става ясно от протест на Върховната административна прокуратура срещу разпореждането. То беше издадено от българското екоминистерство след решение на Съда на Европейския съюз и предизвика протести от страна на местните жители. След като вчера отново се срещна с тях и обиколи района министърът на екологията Нено Димов се съгласи, че може да има грешки при картирането.
Нено Димов, министър на околната среда и водите: Вчера ме заведоха на място да ми покажат едно гробище, което според кмета на Каварна влиза в рамките на зоните. Естествено, че това е допусната грешка, не може действащо гробище да бъде част от НАТУРА 2000.;
Прокурорската проверка е изяснила, че при изграждането на мрежата „НАТУРА 2000“ през 2007 г. е обявена по-голяма от реалната площ с понто-сарматски степи. Прокуратурата поддържа и забраната за строителство, с мотива, че то изменя трайно субстанцията или начина на ползване на земята. Съмнително е и че при картирането, границите на защитената зона нелогично следват границите на кадастъра. Сега целта е да бъде коригиран плана за управление, което да предшества ново картиране догодина.
Нено Димов, министър на околната среда и водите: Предполагам, че ще отнеме месеци, тъй като това е сериозна зона. Там се ходи с джи пи ес да се мери точка по точка. Предполагам, че ще отнеме месеци и имайки предвид, че ни предстои зима, а самата процедура не е толкова лесна, очаквам да започне пролетта на следващата година като най-ранна възможна дата.;
Скандалът избухна, след като България беше осъдена от съда на Европейския съюз, защото е допуснала в защитените територии да бъдат изградени ветропаркове, голфигрище и други обекти. Тогава Нено Димов обясни, че те няма да бъдат премахнати, защото това би струвало скъпо на данъкоплатците.