НОВИНИ

Здравните власти обсъждат промени в имунизационния каледнар на страната

Промени в имунизационния календар на страната обсъждат здравните власти. Въвеждане на ваксина срещу варицела и по-малко имунизации срещу туберколоза и пневмококи са част от идеите. Това обясни в сутрешния блок на БНТ главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев.

bnt avatar logo
от БНТ
09:00, 28.03.2018
Чете се за: 00:41 мин.
У нас

Според него с варицела у нас се заразяват между 5 и 7 хиляди деца годишно. При тях болестта протича сравнително леко, но макар и рядко се наблюдават усложнения.

Вирусът може да засегне и възрастни, които не са придобили имунитет - при тях болестта протича тежко и може да доведе до сериозни усложнения.

Д-р Кунчев обясни, че 17 държави в Европа са включили ваксината срещу варицела в задължителните имунизации. У нас много родители са се интересували от възможността да предпазят децата си.

Ваксината няма регистрация и разрешение за употреба у нас и може да бъде включена най-рано през 2020-та.

Д-р Ангел Кунчев, главен, държавен здравен инспектор: Достъпът до ваксини е много труден. Ако ние сега кажем - да искаме, не можем да получим количества от производителите, нито тази, нито следващата година. Тъй като залагането на производство на ваксини е много по-рано във времето. Има възможност тя да бъде въведена, като препоръчителна по схемата на някои други ваксини, с които работим. Знаете - рак на маточната шийка или ротавирусната ваксина. Така, че да я правят, тези които желаят, но да има възможност държавата да я реимбурсира. Това е също един, така демократичен начин на въвеждане.

Целия разговор с д-р Кунчев вижте във видеото

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Къде в България се добива черен хайвер и се развъждат есетрови риби?
Къде в България се добива черен хайвер и се развъждат есетрови риби?
Зам.-министър Михайлова за Технологичното училище:​ Няма причини за притеснение
Зам.-министър Михайлова за Технологичното училище:​ Няма причини за притеснение