Промени в закона за лекарствените средства ще задължат аптеките да работят денонощно. Въпреки че проектозаконът още не е публикуван за обществено обсъждане, вече споровете около него вървят.
д-р Бойко Пенков - зам. министър на здравеопазването: Такава административно командна мярка използва федерална република Германия от дълги години и други страни. В смисъл такъв - в които има доста стара демокрация за разлика от нашата така, че ние сме се поучили от добри практики и затова ги предлагаме в България. Силно се надяваме е, че колегите в интерес на хората които живеят в техния район биха могли да поемат по едно дежурство, за да могат хората да имат достъп.
БНТ: - Какво правим, ако те не са съгласи?
д-р Бойко Пенков: Законът, в този му вид ако се приеме казва, че те трябва да го направят.
БНТ: Т. е. задължавате аптеките които са търговски дружества да изпълняват социална дейност?
д-р Бойко Пенков: Никаква социална дейност те работят през нощта и си получават своите приходи.
;проф. Илко Гетов - предс на българск ифармацевтичен съюз - Денонощните аптеки са изцяло на загуба, освен ако не се създадат специални условия, освен ако националната аптечна карта не предвиди т.нар. клъстъри от аптеки отговарящи на критериите да бъдат денонощни и на базата на някакви варианти на публично частно партньорство или пък въвеждане на такса за нощно обслужване тази дейност да стане рентабилна да може да съществува.
- Няма как една аптека да осигури денонощен режим на работа при положение, че там работи един фармацевт. В крайна сметка е ангажимент на общината и трябва по някакъв начин аптеките да бъдат подпомогнати, за да могат да осигурят подобна грижа. В други държави като Швеция има пунктове към спешните центрове, които се обслужват от фармацевти на ротационен принцип.