Решенията за инвалидност могат да не се решават от болниците, а от НОИ. Това коментира в предаването "Още от деня" председателят на Центъра за защита правата в здравеопазването Стойчо Кацаров.
Идеята обаче не среща одобрението на Съюза на слепите, където се опасяват, че НОИ ще бъде в конфликт на интереси и броят на инвалидите ще се определя според възможностите на бюджета.
Д-р Кацаров смята, че проблемът с ТЕЛК не се дължи на контрола, а в начина, по който е изградена медицинската експертиза, която оценява работоспособността независимо от професията.
Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита правата в здравеопазването: Може да си 100% неработоспособен за миньор, но 100% работоспособен за програмист.
Според него друг проблем е разпределението на средствата равномерно на всички, въпреки, че хората с различни заболявания имат различни потребности.
Д-р Кацаров посочи, че възнаграждението на лекарите от 6 лв. за експертно решение е твърде ниско и създава предпоставки за корупция.
В същото време той посочи, че проблемът не е толкова мащабен, както се представя и че броят на хората с инвалидност от 50% е съизмерим със средния в ЕС.
Според него хората с увреждания са повече от регистрираните, тъй като всички диабетно- и онкоболни имат право на такава инвалидност.
Васил Долапчиев, Съюз на слепите в България коментира, че системата се нуждае от дълбока реформа. Той посочи, че тя е започнала преди 16 г.
Васил Долапчиев, Съюз на слепите в България: Този път Министерството на здравеопазването има доста сериозна амбиция и ако получи подкрепа в МС и в парламента, тази следващата година тя ще се направи.
Стойчо Кацаров също смята, че мерките, предприети от министър Ананиев, макар и плахи, са в правилна посока.