Бавенето на промени в закона може да остави 5 000 работници с неизплатени заплати при фалит на предприятията. Сигналът е на омбудсмана Мая Манолова. Социалният министър обясни, че промените в защита на работниците трябва да влязат в сила от 1-и юли, за да има време Главната инспекция по труда да се подготви.
Със сълзи на очи омбудсманът обвини депутатите от социалната комисия, че са попарили надеждите на работниците с неизплатени заплати.
Мая Манолова - омбудсман: Аз не просто съм гневна, аз съм отчаяна, защото поех пред тези хора ангажимент, че те ще си получат това, което са заработили.
Омбудсманът предложи Главната инспекция по труда да инициира производство по несъстоятелност на предприятия, в случаите на неизплатени работни заплати. Според управляващите обаче, това е специфична дейност за инспекцията и затова ѝ трябва време да се подготви - до началото на юли.
Бисер Петков - министър на труда и социалната политика: Тя трябва да разполага с допълнителен бюджет, допълнителен щат, включително да покрива и разходите по тези производства, които са предвидени да бъдат от бюджета на Главна инспекция по труда.
Омбудсманът обаче заяви, че до тогава срокът от 12 месеца, в който работниците могат да си поискат неплатените суми, ще бъде изтекъл.
Мая Манолова: Вече отправих апели към председателите на парламентарни групи, към премиера.Тези пари са налични, 250 милиона във фонда за гарантиране на вземанията, но просто хората нямат достъп до тези пари. Абсолютно бездушие!
Социалният министър не приема обвиненията, че текстовете се отлагат заради комфорта на инспекцията по труда.
Бисер Петков - министър на труда и социалната политика: Благодарение на усилията на ГИТ от началото на годината са платени 14 милиона забавени заплати на работници.
Окончателното решение по промените в Кодекса на труда ще вземе мнозинството в пленарна