Как напускането на Великобритания ще се отрази на българите, които живеят в Обединеното кралство в момента? Отговор на този въпрос БНТ потърси от вицепремиера и външен министър Екатерина Захариева.
След броени часове Брекзит ще бъде факт. Как тази промяна ще се отрази на българите, които живеят в Обединеното кралство в момента?
Екатерина Захариева, вицепремиер и министър на външните работи: Няма да усетят разлика от утре. Наистина след броени часове ЕС ще бъде вече от 27 члена. За мен това не е позитивна новина, но българите, които живеят там, от утре няма да усетят съществена разлика. Все пак да не забравяме, че Великобритания от утре е трета държава за ЕС.
Колко са българите със статут на уседналост във Великобритания в сравнение с останалите страни от ЕС и има ли основания да очакваме, че те ще се завърнат у нас?
Екатерина Захариева, вицепремиер и министър на външните работи: 139 000 по официални данни са получили статут на уседналост от английските власти. Това са над 90% от българите, живеещи там. Като България запазва преднината си и дефакто е на първо място от останалите членове на ЕС по най-голям процент, подали заявление граждани. Това е в резултат наистина на работата, която през последните 2 години извършваме. Благодаря на българите там, че са активни и не чакаха последния момент.
Има ли индикации, че българите, които живеят във Великобритания, имат желание да се върнат у нас?
Екатерина Захариева, вицепремиер и министър на външните работи: Имаме информация, че по-скоро завършилите наскоро млади хора се завръщат. По-трудно очевидно намират работа там и може би не са сигурни какво ще се случи след като изтече преходният период през 2021. Знаете, че България е готова да посрещне всеки, който реши, но в крайна сметка това е техен избор. Ние трябва да се погрижим за това техните права там да бъдат защитени. Това е нашата работа като правителство.
Другият важен въпрос е обаче как пътуваме ние от утре към Великобритания?
Екатерина Захариева, вицепремиер и министър на външните работи: От утре пътуваме по същия начин. Въпросът е какво ще се случи от 1 януари 2021 г. До края на тази година няма да има разлика в пътуванията на всички европейски граждани, в това число и на българите.
След това...
Екатерина Захариева, вицепремиер и министър на външните работи: След това е голяма вероятността да трябва да пътуваме с международни паспорти, а не с лични карти, както е в момента. И още от миналата година ние призовахме, основно се обърнахме към българите живеещи там, да се снабдят навреме с международни паспорти с биометрични данни, очаквайки, че е голяма вероятността Великобритания да поиска да се пътува с паспорти.
Търговията между България и Великобритания. Как ще се промени тя? От утре реално Великобритания става трета страна за България, извън ЕС. Ще промени ли това по някакъв начин търговските ни отношения с Острова?
Екатерина Захариева, вицепремиер и министър на външните работи: Още има преходен период. Малко е времето наистина за договаряне на търговската сделка и истината е, че много се надявам, въпреки че наистина 8 месеца са крайно недостатъчни, през този период на преговори да успеем да постигнем търговско споразумение. Ако не - като всяка трета държава.
Това е най-негативният вариант...
Екатерина Захариева, вицепремиер и министър на външните работи: Това е негативен вариант, който се надявам да бъде избегнат, защото и двете страни декларираме, че искаме много повече от обикновено търговско споразумение и споразумение за свободна търговия между Великобритания и Европейския съюз. Всъщност Великобритания внася най-много стоки от ЕС и те също са зависими от стоките, които внасят от ЕС. И много се надявам наистина да сме по-амбициозни в бъдещите отношения с тях и да не е просто едно споразумение за свободна търговия.