Близо 150 безработни и пенсионери работят на археологическите разкопки в участъка на автомагистрала „Струма” край Благоевград. Проучванията на римското селище, което попада в трасето за магистралата ще продължат 7 месеца, а заплащането, което получават работниците е по 25 лева на ден.
This is a modal window.
Емилия Апостолова е безработна. Разбрала от приятели за възможността за работа на археологическите разкопки. Разказва, че тежката работа не я плаши, а надницата, която получава я устройва.
Емилия Апостолова: "...Добро е заплащането, всичко е уредено, организацията е добра, и условията на труд. ...13:35 Аз съм си обещала, понеже тука е римско селище, да намеря на някоя богата римлянка някакъв накит, а това е първото керамично нещо което открихме тук."
Към работещите на обекта има изискване да нямат здравословни проблеми. Всеки от наетите работници може да спечели до 500 лева месечно.
Димитър Китановски: "Мотивира ни безработицата и гледаме някъде да изкараме по некой лев, не че е много хубаво да се работи това но няма работа. Аз съм пенсионер но пенсията е малка и така допълнително да пада по некой лев да можем да си купим дръвца."
Михаил Цонев: "Просто сме заради удоволствие и разбира се и финансово, все пак дават възнаграждение прилично, което ми се струва че е малко за труда, който се хвърляно пък норми няма, така че с удоволствие идваме да работим и да открием нещо ценно и за България и за Благоевград. Тука ако се открият некой неща може да стане туристически обект."
На обекта, който се простира на площ от 40 декара, екипът роботи пет дни седмично.
Доц. д-р Здравко Димитров, ръководител на археологическото проучване: "Често за нас археолозите това е условно, тъй като започнат ли дъждовете всеки почивен ден, всеки дъждовен ден ни е почивен и после отработваме събота или неделя."
Проучването на селището, което е от периода на римската императорска епоха, няма да попречи на сроковете за строеж на отсечката от магистрала „Струма” между Благоевград и Крупник, категорични са археолозите.