Чуждестранни студенти обвиняват в дискриминация ръководството на медицинския университет в Пловдив. В анонимно писмо, разпратено до медиите, в което младежите се представят като студенти от Англия, се твърди, че им се налага да стоят прави или по земята заради недостатъчния брой места в аудиториите и университетските библиотеки. От висшето училище отричат тези твърдения.
В писмото се говори още за порочни практики и корупция. От ръководството на висшето училище отричат и твърдят, че няма да правят проверка, защото няма на кого да съобщят евентуалните резултати, тъй като сигналът е анонимен.
проф. Мария Куклева, заместник-ректор на Медицински университет – Пловдив: Имаме своите съмнения, че това идва от студенти, които не са удовлетворени от своето представяне в нашия университет. Дипломите в България не се подаряват. Ежегодно имаме един значителен брой прекъснали чуждестранни студенти. Ето една от годините има 53-ма прекъснали студенти, друга 33-ма. Нормално е сред толкова много прекъснали да има такива, които изразяват и негативно отношение към университета.
От висшето училище не са съгласни, че учебната им база е амортизирина и няма достатъчно места в аудиториите.
проф. Мария Куклева, заместник-ректор на Медицински университет – Пловдив: Нашият аудиторен комплекс е сграда на годината. Всеки, който влезе в нашия аудиторен комплекс знае, че това са най-добрите аудитории в България.
Андреас от Кипър е сред многото чуждестранни студенти в Пловдив. Твърди, че за пет години тук никога не се е чувствал дискриминиран.
Андреас, студент от Кипър: Доволен съм. Може да учим. Има лекции, добри. Има упражнения.
Български студенти не са чули техни колеги да са недоволни от следването си и условията на обучение.
- Не мога да кажа. Аз съм за втора година, нямам такива наблюдения. Не мога да преценя.
БНТ: Как ви се струват аудиториите? Модерни ли са, добре ли са обзаведени, има ли достатъчно места където да си учите?
- Ами да, вече са перфектно обзаведени.
Към момента в Пловдив се обучават студенти от над 40 страни.