Подобряват се трайно междуфирмените плащания у нас. Такава е тенденцията и в Европа. Това сочи представително проучване сред 3 400 компании в 17 европейски държави. И макар страната ни да е по назад в тази класация според проучването, през тази година българските компании отчитат най-добрите си показатели по редовност на плащанията за последните 5 години. Данните сочат още, че гражданите са по-дисциплинирани от бизнеса в това отношение.
Начело на класацията за коректни междуфирмени плащания е Дания, а на дъното са Гърция и Словения. Според проучването, 76% от издадените фактури у нас се плащат в уговорения срок, 20 на сто със закъснение, а 4% се отписват поради невъзможността да бъдат събрани изобщо.
Райна Миткова - директор на фирма за събиране на вземания: Стандарт за бизнеса у нас е да дава 35 дни отложено плащане на своите контрагенти. Тази година отчитаме, че сега изчакваме 19 дни за своите вземания, което е една голяма стъпка в сравнение с 29 преди 5 години.
За да компенсират негативните ефекти от несъбраните вземания 27% от фирмите ограничават инвестициите, 25% съкращават служители или не наемат нови, а една четвърт увеличават цените на произвежданите от тях стоки и услуги.
Светла Петрова - търговски директор във фирма за събиране на вземания: За съжаление, не малка част от българските компании продължават да работят на доверие - сделката става без документи, дори без договор. Това оказва влияние и прави трудно да се докаже, че фирмата има да взема пари.
Не случайно междуфирмената задлъжнялост е сред най-големите проблеми в икономиката ни. Според проучването, все повече български компании търсят помощта на колекторски фирми, за да получат парите си. Страната ни е на първо място в Източна Европа по върнати приходи чрез колекторски компании.