Как резултатът от референдума във Великобритания ще се отрази на китайските инвестиции в Европа - този въпрос са поставили днес китайски политици и журналисти пред българските депутати, които са на официално посещение в Пекин. Още за разговорите от специалните ни пратеници Надежда Василева и Лъчезар Ораков.
Броени дни след Брекзит, властите в Пекин и медиите се питат какво бъдеще очаква Евросъюза след това решение.
Цецка Цачева, председател на Народното събрание: Дали китайските инвестиции са застрашени. Моята позиция бе, че резултатът е тежък за държавите-членки на Обединеното Кралство. Държавите членки имат достатъчно механизми и инструмент да се справят с този резултат, който обаче трябва да признаем е предизвикателство за държавите-членки.
Китайският финансов министър тези дни определи като пресилена реакцията на световните пазари след референдума във Великобритания, но посочи, че последиците ще се усещат и след десетилетие.
По време на разговора си днес с председателя на Общокитайското събрание на народните представители Джан Дъцзян, са обсъдени възможностите, които България предоставя за китайските стоки, за български износ за Китай и инвестиции на китайски фирми в инфраструктурни проекти.
България е дългогодишен партньор на Китай и като страна-еврочленка може да играе ключова роля за развитие на отношенията между Европейския съюз и Китай. Това казаха българските политици на срещите си днес.
;Председателят на парламента днес изнесе лекция пред преподаватели и студенти в Пекинския университет за чуждестранни изследвания в Пекин. От 1961-ва година тук се изучава българистика. А така на китайски се пише България.
С тържествена церемония, българската делегация поднесе венец пред Монумента на народните герои, паднали за независимостта на родината. Паметникът се намира на знаковия за Китай площад Тянанмън.