През 1829 година руски войници построяват църквата „Света Троица“ в силистренското село Айдемир. Осветена е през 1834 година от митрополит Григорий, на 11 юни 1834 г. в деня, когато се чествал празника на Света Троица – Петдесетница. И днес там се пазят ценни предмети оставени от онова време – свещници направени от дула на пушки, ценни книги и ръкописи. Обявена е за паметник на културата с местно значение и е най-старият църковен храм в региона.
This is a modal window.
За да имат свое място за поклонение, разположените в село Айдемир руски военни построяват църквата Света Троица. Съграждат я от плетени пръти и я измазват с кал.
отец Георги Попов: Тука е имало руски полеви лагер, който е участвал в Дибичовите войни – така наречените Екатеринини войни - 50 години преди Освобождението, като гарант че Турция ще изплати наложените от Русия тогава репарации.
От руските войници са запазени два от първите свещници в църквата, както и ценни икони.
отец Георги Попов: Първите свещници, които са били това са от дула на пушки и са пригодени като такива свещници от това време е и иконата на Света Богородица Скоропослушница – самото име е такова, че тя бързо изпълнява желания.
Миглена Попова: Не може да се иконописва, защото няма просто основа - стените нямат основа и никога не е била иконописвана.
Преди 15 години случайно отец Георги открива плащеница с надпис – град Казан, Русия 1828 година. На нея са извезани образите на Исуус Христос, Божията майка и апостолите.
отец Георги Попов: Когато беше разрушена част от църквата – от времето си и видях на самата фадрома на единия виси нещо като парцал забелязах образите на светиите, които са нарисувани там на плащеницата, прибрахме я, реставрирахме я.
Край църквата някога е имало и гробище на руските войници. За това свидетелстват намерените през годините надгробни плочи и кръстове. Преди пет години от тези камъни отец Георги прави чешма в църковния двор.
отец Георги Попов: Вида ѝ като църквата да бъде – така малко по-ниска да бъде, да се поклониш като пиеш от нея вода –да благодариш и да се помолиш за всички починали.
Камбаната някога е била поставяна на плодно дърво. Новата камбана обаче с годините се напукала и била претопена, но хората казват, че вече нямала стария звук.