Все повече са бездомните котки по улиците във Варна. Броят им се е увеличил драстично през последните години, сочат наблюденията на неправителствената организация "Анимал Хоуп".
Вина за увеличения брой котки по улиците имат най-вече хората, които вземат животни, но по-късно решават, че не могат да се грижат за тях.
Светла Димитрова, Animal Hope – Варна:
“Хората масово изхвърлят животни, не кастрират, защото според някои е нехуманнно. Животните стават все повече и сега пролетно време и най-страшният момент. Ходят на групи, не виждат къде се движат, стават произшествия със загинали животни. До месец всичко ще е пълно с бебета. Хората не разбират, че некастрирайки домашното си животно, не знам защо си мислят, че е хуманно и е нормална реакция.”
Оказва се, че има начин да се намали популацията на бездомните котки.
Светла Димитрова, Animal Hope – Варна:
“Масова кастрация. Задължително на домашните и на бездомните. Все още има програми за безплатна, които са в няколко кабинета. Има доплащане от 10 лева. Хората, които са против кастрацията и не желаят по някаква причина да приложат тази мярка, нека си ги ограничат на територията на дома си и да не ги пускат навън.”
Много варненци са свикнали да хранят бездомните животни.
Светла Димитрова, Animal Hope – Варна:
“Аз не съм чула някой да се е размножил, затова че се е хранил. Гражданите, които хранят животните, им осигуряват начин да оцелеят. Все по-малко храна има по контейнерите. Това, че гражданите хранят животните, е по-скоро хуманен акт, отколкото причина. Ненамирайки храна, се бият за едно парче саламче, което са намерили.”
Какви опасности крият бездомните котки за човека и другите животни?
Светла Димитрова, Animal Hope – Варна:
“Никакви. Заболяванията на котките са само и единствено за котките. Опасни са за домашните животни, ако не са ваксинирани или са пуснати навън. Единственото нещо, което е съвместимо с хората са кожните заболявания, но те са само при много близък и директен контакт, ако е болно от гъбична инфекция, може да зарази друго животно или да прехвърли на човек. Но само при много близък контакт.”
Доскоро чужденците са били най-активни в осиновяването на улични животни.
Светла Димитрова, Animal Hope – Варна:
“Предимно българи са осиновителите. Забелязва се увеличаване на хората, които разсъждават като нас – да са кастрирани, да имат паспорти, да получават качествена храна. При нас 80 % от осиновяванията са в България.”
От "Анимал Хоуп" следят дали осиновителите се грижат добре за новите си любимци, като ги призовават да споделят снимки от ежедневието на питомците.