Установени са над 20 незаконно пребиваващи в страната мигранти
Българските власти разбиха организирана престъпна група за извозване на мигранти към Западна Европа през територията на България.
Мигрантите са извозвани през територията на Румъния. Спазвала се е строга йерархия.
Превозът на мигранти се е организирал извън България, плащането е ставало извън територията на страната.
Координацията между групата също се е осъществявала от лица на по-високо ниво извън България. Полицията обаче има данни за участие на българи в организираната престъпна група, имало е и жени, които са подпомагали настаняването на нелегални мигранти в квартири, където изчаквали превоза за Западна Европа.
Мигрантите са предимно от Сирия, Ирак и Иран, сред тях има жени и деца.

Каналът за трафик на мигранти от Турция през България и Румъния към Западна Европа е действал от 2022-ра година.
Кристиян Горянов, началник на отдел „Трансгранична организирана престъпност“ в ГДБОП:
"В рамите на разследването установихме, че се касае за престъпна мрежа, в която няколко си взаимодействат и подпомагат, като и разделят маршрута на транспортиране на самите мигранти".
Една от групите отговаряла за трафика на мигранти от българо-румъската граница към Западна Европа. Тя е задържана на 10 ноември.
Друга група транспортирала хората от границата ни с Турция през София до границата ни с Румъния.
В София хората престоявали в апартаменти, наети от двама сирийски граждани.



Николай Спасов, началник на отдел от ГД "Гранична полиция":
Съответно хората, които са задължени да ги обгрижват са ги обгрижвали и в момента, в който се намери подходящ транспорт в посока Западна Европа - товарят се в автомобили и се откарват извън София. Претоварват се в товарни автомобили и тръгват в посока Западна Европа.
Тарифата за трафик на мигранти варирала от 4 до 10 -15 хиляди евро.
Николай Спасов, началник на отдел от ГД "Гранична полиция":
"Съответно ако се преминава през КПП в тайници и други подобни места и начини е доста по-скъпо. Когато се преминава през зелена граница, през дупка през ограда - там е доста по-евтино".

Главатарите на мрежата за трафик не живеят в България. Шефовете на групата у нас са от арабски произход. Български граждани се грижели за мигрантите в квартирите и ги транспортирали на българска територия.
Десилава Петрова заместник-градски прокурор на София:
"Бяха привлечени като обвиняеми общо десет лица - двама, от които като ръководители на ОПГ. Останалите 8 като участници".
След акцията в Перник и София са задържани 4 ма български и четирима сирийски граждани.

снимки: МВР
А нелегалните мигранти са настанени в бежански центрове.
Двойно убийство и самоубийство разследва полицията в пловдивското село Поповица
Отнеха децата на семейството-отшелници, загърбили цивилизацията и избрали гората
Разбиха престъпна група за трафик на мигранти - каналджиите взимали до 15 000 евро на човек (СНИМКИ)