270 хиляди души са жертви на сексуална експлоатация, a 880 хиляди работят в робски условия в Европа в момента. Това показват данните на специалната комисия на Европейския съюз. В България обаче досега няма създадена система, която да брои жертвите на трафика. В Европейския ден за борба с трафика на хора попитахме експерти какъв е типичният профил на жертвата.
Нейното име може да е Мария. Или Силвия. Но тя обикновено е безименна, защото се срамува, че е жертва. Такъв е и случаят на едно момиче, за което ни разказа експертът по въпросите за трафика на хора Йоана Терзиева. То е от Варна и е жертва на сексуално престъпление. И има късмет – насилниците му са заловени. Но проблемите не свършват дотук.
Йоана Терзиева, експерт по въпросите на трафика с хора
„Потресе ме, че това момиче повече от година чакаше информация за делото си. Имаше психологически травми. Човек не може да се върне към нормален живот след това.“
Росица Христова работи ежедневно за това животът на жертвите да се подобри.
Росица Христова
„Чувствам го като лична кауза. Чрез мобилните приложения и чрез интернет хората често стават жертви на престъпления.“
Росица допълва, че трафикантите предпочитат бедните, неграмотните и бременните момичета. Тя съветва хората винаги да носят в себе си СИМ карта, която поддържа роуминг, и техните близки в България да разполагат с адреса и телефона им в чужбина.