В петричкото село Кавракирово живеят едни от най-добрите музиканти, свирещи на зурна. Те са популярни не само в Пиринския край, а и в чужбина. Музикантите са сред най-търсените за кукерски фестивали, селски събори и семейни празници в региона.
This is a modal window.
Сред най-големите местни виртуози на зурната е Георги Димитров-Гринго. Той е и най-известният зурнаджия в община Петрич. Син е на друг изключително популярен музикант в миналото-Селим. Научил се да свири със сламка, когато бил 11-годишен. По този начин овладял така нареченото верижно дишане, което е изключително важно за тези , които свирят на зурна.
Георги Димитров-Гринго
„Групата е от трима музиканти."
"Значи две зурни трябва да има?"
Георги Димитров-Гринго
"Две зурни и един тъпан, а сега стана модата три зурни и един тъпан, по-хубава музика става.”
Георги е свирил и в чужбина. По думите му на най-голяма популярност се радва в Унгария, където е гостувал няколко пъти. Зад граница се търсят и зурните, направени от местния майстор Любен Димитров, който е братовчед на Георги.
Любен Димитров
"Аз се научих, аз работех в завод „Беласица”, оттам зимах тоя струг – го направих на ръка, саморъчно, понеже не става от завод да се работат тия свирки."
Според него от много голямо значение е и дървото , от което се прави зурната.
Любен Димитров
„От всеко дърво – орех или череша, стават, но не свират. Требва самото дърво да е на слънцето, да не е осенчено,да е изсъхнало с коричката.”
Майсторът е изработил над 1000 зурни досега. Част от тях са в Гърция, Сърбия, Република Македония както и в много населени места в Пиринския край.