Най-големи проблеми със запрашаването на въздуха има във Видин, Монтана и Горна Оряховица. Това обяви министърът на околната среда Нено Димов. На фона на това жителите в София дишат все по-чист въздух. Екоминистерството е замервало качеството на въздуха на четири места в столицата в периода между 13 и 20 ноември. Превишени норми на фините прахови частици са измерени само в Бояна. Основен замърсител си остава битово отопление с твърдо гориво - проблем, с който държавата е решена да се справи.
Въпреки че основната причина за мръсен въздух през зимата е отоплението на твърдо гориво, масово хората продължават да се отопляват именно по този начин. Велин от "Факултетa" е един от многото, които използват въглища, за да се топли.
Велин: "Слагаме у чудото, печката, малко дърва, отгоре пак малко дърва, палиме една клечка и това е."
В квартал Красна поляна също залагат на въглищата. Янко отказва да се отоплява на ток и залага на твърдото гориво.
Янко: "По-евтино е, друго е да плащаш на месец 500 лева, друго е да плащаш на година тия пари."
От Комисията по околна среда към Столичната община обясниха, че засилват контрола върху нерегламентираното горене на материали, които предизвикват високо замърсяване на въздуха.
Лорита Радева, председател на комисията по околна среда, СО: "Каквото е горенето на гуми, каквото е горенето при премахване на обвивката на кабели, каквото е гореното на всички материали, които предизвикват замърсяване."
Нено Димов - министър на околната среда и водите: "Трябва да бъдат взети много категорични мерки, започвайки с това какви са качествата на горивата, които се горят, но и с контрола."
Последните две години въздухът в София става все по-чист показва извънредното замерване в 4 точки на столицата.
Нено Димов - министър на околната среда и водите: "Резултатите от изследванията, които направихме, са, че навсякъде в този период нямаше превишаване на нормите на фини прахови частици с изключение на квартал "Бояна".
Въпреки това днес столицата осъмна с призив за по-чист въздух, като на входа на града имаше инсталация с розови противогази.
Мръсният въздух все по-често води и до увеличаване на белодробни заболявания. В Русе са официално регистрирани 3500 случая на хроничната обструктивна белодробна болест. Освен тютюнопушенето, основен причинител е мръсният въздух. Заболяването е особено коварно, защото обикновено се открива на късен етап. В България близо 15% от населението над 40 години страда от него, но голяма част от хората не знаят за това.