ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Може ли дуалното обучение да задоволи глада за качествени кадри?

Чете се за: 01:15 мин.
Още

Учене чрез работа - или иначе казано дуално образование - така от Министерството на образованието смятат, че ще се върне престижът на професионалните гимназии. Ще успеят ли професионалните гимназии, подобно на някогашните техникуми, да създават конкурентни кадри за икономиката?

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      У нас от години има глад за квалифицирани кадри - дефицит, който с времето се задълбочава. Затова все по-често се говори за внос на добре обучена работна ръка. За да си ги произвеждаме у нас тези същите кадри, големи надежди се възлагат на професионалното образование, което и според просветния министър има нужда да върне своя престиж и доверието у родители и ученици.

      Дали дуалното образование е панацеята - ще разберем съвсем скоро. Тази година т.нар. учене чрез работа стартира в 32 професионалните училища в страната и така обхваща над 800 ученика, които трупат опит в над 170 български и чуждестранни фирми. Тук в професионалната гимназия по транспорт и енергетика в София учениците също ще се обучават в реална работна среда.

      Професионалните училища обучават специалисти. Те не винаги се реализират на пазара. Бизнесът подготвя паралелно кадри, от които има нужда. И така се харчат двойно повече пари. Къде е пресечната точка - според държавата - отговорът е дуалното обучение.

      Красимир Вълчев - министър на образованието и науката: Децата, които ще влязат в работната сила през следващите десетилетия ще учат в движение и чрез работа
      Томислав Дончев - вицепремиер: Ние можем да развиваме всякакви форми на обучение, но специално дуалното обучение, то без бизнеса не може да се случи.

      Когато става дума за техника - то новостите са безброй, всеки ден. Автомобилостроенето не прави изключение. В професионалната гимназия по транспорт и енергетика в София учат около 800 ученици. От следващия срок те ще работят в сервизи с възможност да останат там за постоянно ако се справят добре.

      Алекс Раденков - 11 клас в Професионална гимназия "Хенри Форд": Освен теорията, която учим в училище ще можем и да практикуваме на реално работно място.
      Васил Митев - 11 клас в Професионална гимназия "Хенри Форд": Ползата е, че научаваме доста нови неща, защото всеки ден влизат различни автомобили с различен проблем и това е един вид като помощ за бъдеще.
      Божидар Божиков - учител в Професионална гимназия "Хенри Форд": Самите фирми, които в момента са много активни, ще могат да си подберат кадри за в бъдеще.

      Така кръгът - държава - образование - бизнес - трябва да се затвори.

      Лидери при прилагането на системата за дуалното образование си остават Швейцария, Австрия и Германия.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?