В Русе са официално регистрирани 3500 случая на хроничната обструктивна белодробна болест, но истинският брой според специалистите е три пъти по-голям. Основен причинител са мръсният въздух и тютюнопушенето. Заболяването е особено коварно, защото обикновено се открива на късен етап. От община Русе са поели ангажимент да съдействат следващата година в града, предвид честите сигнали на гражданите за мръсния въздух, да се направи скрининг за хроничната обструктивна белодробна болест.
Хроничната обструктивна белодробна болест уврежда безвъзвратно дробовете и стеснява дихателните пътища. В България близо 15% от населението над 40 години страда от нея, но голяма част от хората не знаят за това. По последни данни заболяването е на второ място по причиняване на смърт след сърдечносъдовите.
д-р Светослав Дачев – управител на Специализираната белодробна болница в Русе
„Прогресията е бавна, неуловима, защото самият организъм се адаптира към по-малките възможности на белия дроб.“
Болестта затруднява дишането и води до чести пристъпи, може да се стигне и до инвалидизиране. Медикаментите в голямата си част на 100% се поемат от Здравната каса. Но не така стои въпросът с домашната кислородотерапия за тежките случаи – апаратурата струва към 2000 лева, които не всеки може да плати, а в другите европейски държави болните разполагат даже с портативни кислородни бутилки.
д-р Роберт Шиков – специалист белодробни болести
„Имаме по 60 – 70 хоспитализации на месец по отношение на тежък ХОББ. Идеята е лечението на болните да бъде изнесено в доболничната помощ, за да не се стига до тежки състояния.“
А броят на тежките случаи може да е много по-малък, ако има скринингови програми за ранна диагностика. В България тя е разработена още през 2014-а година, но така и не се прилага.
д-р Роберт Шиков – специалист белодробни болести
„С едно изследване на дишането, което трае не повече от 3 – 4 минути, може да се добие начална представа за наличие на някакво нарушение в обемите на потоците на дишането.“
В Русе, Плевен и Пловдив пациентски организации започнаха информационна кампания „Дишам свободно“ с идеята повече хора да научат за това заболяване и ако имат хронична кашлица и проблеми с дишането, да отидат на преглед.