Днес е Световният ден на така наречената "кенгуру грижа" в помощ на недоносените бебета. Отделението по неонатология в университетската болница "Пловдив" е единственото в града, където се прилага метода, познат още като "кожа в кожа". За една година недоносените бебета са около 300, а именно кенгуру грижата е жизненоважна за тях.
460 грама - толкова тежи най-малкото бебе, родено преди години в Университетска болница "Пловдив", което оцелява благодарение на лекарските грижи. От пет години в болницата прилагат и кенгуру грижата - метод, препоръчан от Световната здравна организация в помощ на преждевременно родените деца. При него бебето от ковьоза се поставя на гърдите на майката за няколко часа.
д-р Диана Аргирова - началник на отделението по неонатология в УМБАЛ "Пловдив": Феноменът е такъв, че дори бебето да е във влошено състояние, поставяйки го на гърдите на майката, в майчината прегръдка, то стабилизира много от жизнените си показатели.
Вече стотици семейства са се възползвали от кенгуру грижата. Семейството на Атанаска Рангелова е едно от тях.
Атанаска Рангелова: По кило и 650 се родиха. Сега са близо кило и 800. Сега са добре, благодаря на Бога. Усещат как ги гушкам. Дори едното хапваше и откакто взех да я гушкам взе да си хапва вече и тя.
Всяка година средно около 300 недоносени деца минават през Неонатологичното отделение на болницата. С годините шансовете им за оцеляване растат, разказват специалистите.
д-р Диана Аргирова - началник на отделението по неонатология в УМБАЛ "Пловдив": Това, което е по- различното в днешно време е, че се полагат грижи за всички деца, които са над 500 грама.
В грижите за преждевременно родените участват и от фондация "Нашите недоносени деца", които оборудват отделението със специални столове, колани за майките, шапчици и терлици за бебетата.