Повечето българи, които редовно употребяват успокоителни или сънотворни медикаменти, го правят без те да са им предписани. "Много хора са свикнали да заспиват с хапче или пък при първото чувство на тревожност да взимат някакво успокоително", пояснява...
Повечето българи, които редовно употребяват успокоителни или сънотворни медикаменти, го правят без те да са им предписани.
"Много хора са свикнали да заспиват с хапче или пък при първото чувство на тревожност да взимат някакво успокоително", пояснява Момчил Василев, директор на Национален фокусен център за наркотици и наркомании.
Въпреки че не са толкова силни като наркотиците, антидепресантите също предизвикват зависимост.
"Подозирам, че една голяма част от тях не разпознават проблема на зависимостта, те приемат медикамента като изписан от лекар медикамент. Употребяват го достатъчно дълго и този дискомфорт, когато не го взимат, те дори не го свързват със зависимостта", казва Виолета Богданова, експерт в Национален фокусен център за наркотици и наркомании.
А това може да доведе и до инциденти с фатален край.
"Имаме случай в Северна България, няма да кажа кой град точно - малко градче. 82-годишна жена, която е умряла в следствие на употреба на кокаин. И аз се шашнах. Как така 82-годишна жена - от кокаин? И се обадих в градчето и се оказа, че не е така. Тя всъщност е направила самоубийство с такива сънотворни", разказва Момчил Василев.
Основната причина хората да прибягват до този тип вещества е натрупаният в ежедневието стрес и емоционалната неудовлетвореност от работа или социално положение.
"Човек има нужда от разбирането, че успява по някакъв начин в света, в който живее. В момента, в който му се струва, че вече не разбира света, в който живее, той се опитва да избяга", пояснява психологът Никола Йорданов.
Съветът на експертите е да решаваме проблемите не с медикаменти, а чрез контакти с любимите хора и физическа активност.