ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Засилен контрол за празниците: Цивилни полицейски коли ще...
Чете се за: 01:22 мин.
Разпети петък е - най-тъжният ден за християнския свят
Чете се за: 02:15 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Застрахователи: Законът за справяне с градушките ще оскъпи всички застраховки

Чете се за: 01:08 мин.
Икономика

От компаниите предупреждават, че така написаните текстове ще доведат до увеличаване на застрахователните премии по всички застраховки, не само селскостопанските.

застрахователи законът справяне градушките оскъпи всички застраховки

Асоциацията на застрахователите в България се обяви срещу закопроекта за справяне с природните бедствия. Според фирмите от бранша ако текстовете бъдат приети в този вид, това ще доведе до поскъпване на най-масовите видове застраховки - "Каско" и "Домашно имущество". На практика всички коректни хора и фирми, които се застраховат ще покриват с парите си щетите и на тези селскостопански производители, които не се застраховат.

"Предложеният модел за финансиране на дейноститее в разрез с обществения интерес и социална справедливост, тъй катоще бъде до голяма степен финансиран с надбавка (косвен данък) върхупремиитена застраховани лица по доброволни застраховки, които нямат нищо общо със сектора на земеделието. Така, добросъвестните потребители ще трябва да плащат по-високи премии, за да за обезпечават мероприятия по превенция на земеделски стопани, включително и незастраховани такива", обясняват застрахователите.

Според тях предлаганият финансов модел не е икономически обоснован и липсва финансова логика за прилагането му.

"Основателни съмнения буди и ефективността на разходваните средства за превативните мероприятия от Изпълнителната агенция за борба с градушките (ИАБГ). За сравнение, в Сърбия, където климатичните условия са подобни на нашите, а методът за борба с градушките(изстрелване на ракети от земята)е идентичен с българския, разходът за единица защитена площ е почти два пъти по-нисък – 2,72 евро на хектар в Събрия при 4,3 евро на хектар в България."

Освен това не се дават никакви преференции за застрахованите в случай, че са взели мерки за намаляване на риска. Така например ако земеделските производители са инвестирали в противоградова защита, напояване, предотвратяване на пожари и други, те няма да бъдат насърчени по никакъв начин.

"До момента е известно, че крупните земеделски производители не застраховат земеделските култури, заради малката вероятност цялата площ да бъде увредена от природни бедствия и съответно да претърпят големи загуби. На практика се получава, че от една страна застрахователите ще финансират превенция за големи земеделски производители, които принципно не сключват застраховки, а друга страна – източник на финансиране биха били застраховани лица, които нямат отношение и не са облагодетелствани от законопроекта", обясняват фирмите.

От Асоциацията са изпратили становищата си до всички заинтересовани държавни институции.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?