Външнотърговското салдо е положително
През третото тримесечие на 2023 г. брутният вътрешен продукт (БВП) нараства с 1.7% спрямо третото тримесечие на предходната година и с 0.4% спрямо второто тримесечие на 2023 г. Това сочат сезонно изгладените данни на НСИ по експресни оценки.
През третото тримесечие на 2023 г. БВП се увеличава с 1.7% спрямо третото тримесечие на предходната година, а брутната добавена стойност нараства с 0.6%.
Крайното потребление регистрира ръст от 6.1%, бруто образуването на основен капитал се увеличава с 9.4% през третото тримесечие на 2023 г. спрямо третото тримесечие на предходната година по сезонно изгладени данни. Износът на стоки и услуги намалява със 7.8%, а вносът на стоки и услуги намалява със 7.5%.
През третото тримесечие на 2023 г. спрямо предходното тримесечие БВП, по сезонно изгладени данни, нараства с 0.4%. Брутната добавена стойност нараства с 0.1%.
Според експресните оценки на БВП по елементи на крайното използване през третото тримесечие на 2023 г. причина за регистрирания икономически ръст по сезонно изгладени данни спрямо предходното тримесечие е увеличението на бруто капиталообразуването на основен капитал със 7.8% и крайното потребление с 1.6%.
Според експресните оценки на НСИ за третото тримесечие на 2023 г. БВП в номинално изражение достига 47 732.8 млн. лева.
Реализираната добавена стойност през третото тримесечие на 2023 г. е 41 640.4. млн. лева.
По елементи на крайното използване най-голям дял в БВП заема крайното потребление със 77.7%, което в стойностно изражение възлиза на 37 111.4 млн. лева.
През третото тримесечие на 2023 г. бруто капиталообразуването е 8 680.5 млн. лв. и заема 18.2% относителен дял в БВП.
Външнотърговското салдо е положително.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Полина Карастоянова: "Евровизия" трябва да бъде началото на едно ново препозициониране на България
Схема за източване на средства във водния сектор – нанесени са щети на 6 дружества
АЕЦ "Козлодуй" работи по график и произвежда над една четвърт от тока в страната
Заради несъгласие с реформата на здравните инспекции: Доц. Ангел Кунчев подаде оставка
Трагедията със загиналото момче в Созопол: Бащата е влязъл в бурно море с трите си деца
Смъртоносни наводнения в Непал: Загинали са 95 души, близо 400 туристи са в неизвестност