НОВИНИ

24 години по-късно: Отборите на САЩ и Иран между футбола и политиката

Милен Атанасов
от Милен Атанасов
17:05, 29.11.2022
Чете се за: 03:45 мин.
САЩ
години късно отборите сащ иран футбола политиката
Снимка: БГНЕС
Слушай новината

САЩ срещу Иран на Световно първенство по футбол. Едва ли сблъсъкът може да се ограничи само до зеления терен на стадиона "Ас Сумама" в Катар. Организаторите на Мондиала постоянно напомнят политиката да не се смесва със спорта, но призивът им изглежда като трудно изпълнимо желание на фона на отношенията между Вашингтон и Техеран.

Поводите футболът да се превърне в залог на геополитическите интереси са не един и два. Двата отбора излизат за втори път един срещу друг в мач от Световното първенство. Първата им среща е през 1998 г. във Франция, когато на терена в Лион Иран победи САЩ с 2-1. На иранските футболисти е наредено да не се ръкуват с противниковия отбор, в разрез с протокола на ФИФА. Компромисното решение е да подарят на съперниците си бели цветя. При традиционната размяна на фланелките иранските футболисти така и не обличат екипите на американските играчи.

Преди 24 години обаче напрежението между Запада и Техеран трудно може да се мери със сегашната ситуация. Тогава не е имало яростни протести в Иран, предизвикани от смъртта на 22-годишната Махса Амини след задържането ѝ от нравствената полиция. Не е имало и над 450 убити и повече от 18 000 арестувани при уличните демонстрации. Иранските власти не са обвинявали САЩ в подклаждане на мащабното недоволство, което прилича все повече на бунт.

По онова време никой ядрен експерт не е твърдял, че Ислямската република разполага с достатъчно запаси от уран за направата на атомна бомба. Не е имало и дронове иранско производство, с които Русия да нанася удари по градовете и енергийната инфраструктура на Украйна.

Днес обаче всичко това е факт. Футболистите на Иран отказаха да изпеят националния химн преди първия им мач в Катар - срещу Англия. Мълчанието им беше знак за подкрепа за протестите в страната им. При втората им среща от групата срещу отбора на Уелс охраната край стадиона трудно успя да потуши бурните сцени между ирански привърженици на протестното движение и проправителствени активисти.

Снимки: БГНЕС

Ако Иран спечели днешния мач, властите в Техеран ще направят всичко възможно да се възползват от победата и да заглушат масовото недоволство. Те вече реагираха възмутено на протеста на Американския футболен съюз, който в публикациите си за мача в социалните мрежи за кратко помести иранското знаме без герба на Ислямската република. Под въпрос е дали на мача ще присъстват американски или ирански официални представители. На срещата Иран - Уелс държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен беше на трибуните. А охраната ще бъде особено бдителна за ирански фенове с фланелки с надпис "Жена, живот, свобода" - лозунга на протестното движение, което се разраства и извън страната.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Президентът на Украинската футболна федерация беше арестуван
Президентът на Украинската футболна федерация беше арестуван
Съдът остави окончателно в ареста задържаните у нас във връзка с атентата в Истанбул
Съдът остави окончателно в ареста задържаните у нас във връзка с атентата в Истанбул