Кабинетът работи активно по програмата за управление - това заяви социалният министър Борислав Гуцанов. Продължава и работата по бюджета като уверението в тази посока е, че нито ще се повишават данъците, нито ще се реже от социални придобивки. След като комисиите в парламента започнаха работа по приемане на правила за попълване на регулаторите, опозицията от ПП-ДБ критикува начина, по който тези регулатори ще бъдат избирани.
Парламентът прави първи стъпки по избор на регулаторите с изтекли мандати, а те са над 20. Така Народното събрание трябва да попълни състава на Сметната палата, НОИ, ВСС, Комисиите за финансов надзор, за дискриминация, за енергийно и водно регулиране, за защита на конкуренцията, и да избере един Конституционен съдия и омбудсман.
"Има органи, които са с изтекъл мандат от 2017 година. Комисията за досиетата т.н примерно, 2020 година, е изтекъл мандата на инспекторите в инспектората към ВСС", обясни председателят на Народното събрание Наталия Киселова.
Част от комисиите приеха процедурни правила, а в ефира на БНР Божидар Божанов от ДБ припомни, че са поискали по-конкретни правила при избора на членове на регулаторите.
"Правилата за избор на регулатори бяха гласувани по начин, по който винаги са изглеждали. Те са: ето ви тука едни 7 дни, в които управляващото мнозинство си формира предварително мнение, слага едни кандидати - често котки в чувал, гласуват си ги един на друг и нещата продължават", заяви Божидар Божанов - ПП-ДБ.
"Всяка една от специализираните комисии ще предложи процедура и ще бъде спазен минималния 7-дневен срок. Държа да каза, че за омбудсман срокът ще бъде 28 дни предложения, тъй като органът е конституционен и това е сериозна гаранция за защита правата на гражданите", обясни Киселова.
Във връзка с предстоящото внасяне на бюджета социалният министър успокои хората.
"Нито ще има повишаване на данъците, нито ще има орязване на социалните придобивки. Ще има ключова роля на Министерството на финансите и по-конкретно на митниците и НАП, за да може да се свърши работата по един наистина нормален начин, а не да има пак казвам: увеличаване на сивият сектор и от там приходите в държавата и БВП рязко да падат", обясни министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов.
Имаме сериозна фискална криза и без по-решителни мерки в приходите и в разходите трудно ще постигнем нормален бюджет - заяви в студиото на "Денят започва с Георги Любенов" бившият финансов министър Владислав Горанов.
"Ако поискаме извънреден конвергентен доклад и се окаже, че не изпълняваме някой от критериите за конвергенция, ще получим критика от нашите европейски партньори, която вероятно пазарите ще калкулират в по-висока цена на дълга. Затова е много важно да се отбележи на тези критици на еврото и на тези, които смятат, че можем да продължаваме да разпускаме коланите и да харчим безогледно, че с или без евро пазарът, ако продължим с такива темпове да задлъжняваме, ще ни накаже", заяви бившият финансов министър Владислав Горанов.
Гласуването на бюджета ще покаже мнозинства извън управляващото, смята Радостин Василев от МЕЧ.
"Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, защото тези 3 % - тази мантра явно с някакви счетоводни техники са били създавани през последните години да бъдат такива", заяви пред БНР председателят на МЕЧ Радостин Василев.
А какви ще са конкретните параметри на новия бюджет се очаква да стане ясно още следващата седмица.