ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

ЦИД: Много българи вярват, че ще има външна намеса на изборите

Чете се за: 02:45 мин.
У нас

Почти 70% от населението у нас има конспиративно мислене

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Мнозинството от българите смятат, че е възможно правителството на САЩ и Европейската комисия да повлияят на изборите на 9 юни. Много по-малко считат, че подобна намеса може да има от страна на Русия или Турция. Това показва проучване на Центъра за изследване на демокрацията за разпространението на дезинформация в контекста на предстоящия вот. Според данните почти две трети от българите вярват и в конспиративни теории.

      Общество, разделено по всички основни теми. Вяра, че всичко е въпрос на гледна точка. Недоверие към авторитетите - данните са категорични - почти 70% от населението у нас има конспиративно мислене. И това е процес, подхранван умишлено - страната ни е сред основните цели на чужди хибридни атаки.

      "Русия категорично е една от държавите, която има т.нар. активни мерки, които целят именно отслабване на демократичните институции", каза Тодор Галев - Център за изследване на демокрацията.

      Резултатът - под 20% от българите смятат, че Евросъюзът трябва да предостави военна помощ на Украйна. 36% искат войната да се прекрати без значение дали суверенна държава ще загуби територия. Дезинформацията се е превърнала в основен инструмент за моделиране на общественото мнение. И достига до публиката чрез политици, медии и популярни лица.

      "Това, което ще видим в нашето медийно пространство е, че има две основни гледни точки - едната винаги е крайнодясната, проруска гледна точка. Няма тема, по която да не е разделена по средата аудиторията и въобще интеракциите със съдържание на дадена тема. винаги половината идва от източници, които систематично разпространяват невярна и манипулативна информация", посочи Горан Георгиев - Център за изследване на демокрацията.

      "В България има определени политически партии, които застъпват определени дезинформационни твърдения, които съдържат в себе си фактологична неистина", каза Тодор Галев - Център за изследване на демокрацията.

      Това, което озадачава изследователите на този етап е липсата на адекватен институционален отговор на тези заплахи.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?