This is a modal window.
Динозавърско яйце предизвика вълнения в научните среди и отново разпали темата за удивителните същества, населявали планетата преди милиони години.
Това е ембрионът, наричан от учените - бебето Инлян. Находката е от Югоизточен Китай, от областта Гуанджоу.
Фосилът даде на учените възможност да направят анимация, за да покажат как би изглеждало бебето динозавър в ембрионалната поза. То е от вида Овирапторозавър и е на възраст между 66 и 72 милиона години. Дължината на ембриона е 27 см, на яйцето - 17 см.
Тази удивителна вкаменелост на динозавърски ембрион е най-добре запазената, която палеонтолозите някога са откривали и изследвали. Моментът, в който е застинало бебето Инлян, е бил малко преди да се роди.
Ембрионът бебе Инлян беше открит в пласт от късния период креда, намиращ се в южната част на източната провинция Шанси.
Принадлежи на вида беззъби тероподи или овирапторозавъри - те са имали пера и сега, благодарение на изследването на тази находка, учените са намерили още доказателства за връзката между динозаврите и сегашните птици.
"Фосилът е много добре съхранен и виждаме позата доста ясно. Главата лежи на коремчето с крачетата от двете страни, оформяйки специфична свита поза - тя е подобна на тази на ембрионите на днешните птици преди излюпване", заяви Лиу Лян, Музей по естествена история - провинция Фудзиен.
Учените вярват, че сегашните птици са развили тази специална поза, която дава възможно най-големи шансове за успешно счупване на черупката и излюпване, като са я наследили от динозаврите, живели преди десетки, дори стотици милиони години.
Яйцето е открито през 2000 година, но е било в музей. През последните четири години при внимателно изследване от екип от китайски, британски и канадски учени е открит и ембрионът вътре в него.
Подобни вкаменелости на динозаври с пера са намирани освен в Азия и в Северна Америка.