До 800 милиона деца по света се тровят с олово от водата и въздуха, предупреди ООН в специален доклад за неизвестната към момента здравна криза.
Смята се, че едно на всеки три деца има нива на олово в кръвта си, които изискват незабавни действия за предотвратяване на дълготрайни щети, се твърди в документа.
"С малко ранни симптоми, оловото мълчаливо опустошава здравето и развитието на децата, с евентуални фатални последици", коментира Хенриета Форе, изпълнителен директор на УНИЦЕФ.
Излагането на олово в детска възраст води до редица поведенчески проблеми, както и до увреждане на бъбреците, както и до сърдечно-съдови болести.
В доклада на ООН се казва, че водещ източник на токсина са нерециклирани или неправилно изхвърлени автомобилни акумулатори.
В страните, в които отравянето с олово в детска възрасът е най-разпространено, броят на превозните средства на пътя се е удвоил от 2000 г. насам.
"Добрата новина е, че оловото може да се рециклира безопасно, без да застрашава работници, техните деца и околните квартали", казва пред АФП Ричард Фулър, президент на организацията, ръководеща проучването.