ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Докладът на ОССЕ: Изборите в България бяха оспорвани и ръководени ефикасно

Чете се за: 02:25 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: БГНЕС
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Мисията от международни наблюдатели, които проследиха изборите у нас, излезе с междинен доклад за провеждането му.

      Изводите на наблюдателите са, че българските парламентарни избори са били оспорвани и ръководени ефикасно, въпреки трудните обстоятелства, породени от пандемията.

      Основните права и свободи са зачетени.

      Отчитат недостатъци в правната рамка на изборния процес, както и в прилагането й.

      В деня на изборите международните наблюдатели са били общо 92, като са проследили изборния процес в случайно избрани секции в цялата страна.

      Правната рамка създаде адекватна база за демократични избори, но имаше много поправки, които попречиха за достатъчно консултации и справяне с предишните препоръки. Имаше недостатъци както в правната рамка, така и в прилагането ѝ. В резултат на това, хората нямаха начин да се справят с нарушенията. Например, жалбите можеха да бъдат подавани само от тези, които са пряко засегнати. И това беше дадено като обосновка за отхвърляне на много жалби. Тези недостатъци в правната рамка поставиха в риск общественото доверие в изборния процес, което е жизненоважно за демокрацията, каза Корийн Йонкер, ръководител на мисията в България.

      Вижте пресконференцията тук:

      В пресконференцията участваха още Артур Герасимов, специален кординатор и лидер на краткосрочната ОССЕ мисия за изборите; Алфред Хир, ръководител на делегацията на ПАСЕ; Паскал Ализард, ръководител на делегацията на Парламентарната асамблея на ОССЕ; и Корийн Йонкер, ръководител на Ограничената мисия за наблюдение на изборите от Службата за демократични институции и права на човека.

      Международното наблюдение на изборите е споделена мисия на Службата за демократични институции и права на човека (СДИПЧ) на ОССЕ, Парламентарната асамблея на ОССЕ (ПА ОССЕ), и на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ). Мисията за наблюдение е съставена от 93 наблюдатели от 32 страни, включително 27 експерти и дългосрочни наблюдатели разположени от СДИПЧ, 44 парламентариста и служители от ПА ОССЕ, и 22 от ПАСЕ.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?