Бъдещи водни спасители демонстрираха умения в реална среда на един от плажовете край Каварна. Преди да получат правоспособност за спасяване в море, те вече са положили изпит за басейн. Кандидати не липсват, но много малка част от завършилите практикуват професията, уточняват специалистите от Българския червен кръст.
Живакът в термометрите в последните дни се покачва устойчиво, а с това и желанието ни да се разхладим - плажовете по Северното Черноморие привличат все повече туристи.
Слънце, море, плаж - имаме всички предпоставки за една чудесна лятна ваканция. За да не остане горчилка в душата ни обаче, трябва да спазваме някои правила.
д-р Артюн Еринозов, директор на Областния съвет на БЧК в Добрич: "Не може човек, ако е употребил алкохол или веднага след нахранване, да влезе в морето. Всеки един турист трябва да спазва флаговата сигнализация, която съответства на светофарните уредби. Никога не трябва да оставят децата без надзор, особено тогава, когато има вълнение и най-вече при мъртво вълнение, което е често особено в края на юли и началото на август.
Но ако все пак попаднем в беда, на охраняемите плажове разчитаме на водните спасители. В Добрич годишно се обучават около 60 души.
Добрин Тодоров, специалист по водно-спасителна дейност към БЧК: "Теоретическият изпит и практическите си умения днес ще демонстрират 18 кандидати, от които присъства и една девойка, които усвояваха в продължение на 36 учебни часа. Условието и кандидатстването за курсовете за спасител на открити водни площи и море, както и първата квалификационна степен спасител на плувни басейни и водни паркове, е всички кандидати да са навършили 17 г. и да имат основно образование".
Калоян и Велислава тренират плуване от деца и вече са навършили необходимата възраст.
Калоян Сапунджиев: "Всяко лято, всеки ден съм на плажа и реших да си изкарам и аз курс, за да стана спасител в другото лято вече".
Велислава: "И на басейн, и на море, според мен ще бъде удовлетворяващо. Ако харесваш плажа, харесваш атмосферата, ще ти бъде приятно да идваш на работа".
Макар и още тийнейджъри те ясно си дават сметка за опасностите в професията спасител.
Калоян: "Да, със сигурност, но ако си наблюдателен и отговорен, като цяло спасителят е да наблюдаваш и да предотвратиш инцидентите".
Велислава: "Ти вече като го видиш и знаеш какво трябва да свършиш по протокол, каква ти е веригата на спасяване".
По-голямата част от успешно завършилите курсовете обаче не практикуват професията, особено в непредсказуемото море. Затова и непрекъснато имаме липса на кадри.
Петър Андреев, инструктор по водно спасяване: "За пред гаджетата ли, за да си я имат ли, за черни дни, но не им се работи. Аз съм изпитващ екзаминатор и във Варна, и в Русе, и в Силистра - на всеки 20 дни във Варна провеждаме изпит и за басейн, и за море.
- Може би условията на труд са недостатъчно добри?
- Ами може би и заплащането не е добро, защото все пак работата е рискова.
Пренебрежението, което туристите проявяват към спасителите, е друг основен фактор.
Петър Андреев: "Сядат пред вишката, не спазват ограниченията. Свирим им,
махат ни с ръце, други неприлични жестове и т.н."Велислава: "Водният травматизъм на една държава зависи от водната култура, която имат гражданите".
Понякога обаче и спасителите се държат арогантно, споделя от личен опит Калоян.
Калоян: "Това също е неприемливо поведение и всеки спасител трябва да има етика и добро отношение към туриста - както се отнасяш към туриста и той ще се отнесе към теб".
Най-голямата опасност в откритите водни площи са подводните течения и плуването в неохраняеми зони. Затова настоящи и бъдещи спасители съветват:
"Спазвайте правилата, просто ги спазвайте, защото те са за ваше добро, а не за някоя прищявка!"