Доростол и Тунджа са финалисти на държавното първенство по баскетбол за момчета до 16 г.

буба баскетбол тунджа цска черно море тича стартираха победи финалите юноши години варна
Снимка: БФ Баскетбол
22:20, 16.06.2023
Чете се за: 03:15 мин.

С тройка три секунди преди сирената Доростол съкруши БУБА Баскетбол в полуфинала на държавното първенство за момчета до 16-годишна възраст. Във Варна силистренци наваксаха 15 точки изоставане в последните 15 минути, за да направят пълен обрат и се стигне до стрелбата на Венцислав Ангелов в края за 69:68, която прати Доростол на финал.

След първото полувреме БУБА Баскетбол имаше двуцифрена преднина, но след почивката Доростол доминираше и ще играе за титлата.

За Доростол най-резултатен отново бе Михаил Калинов – 27 точки. Капитанът добави и 6 асистенции. Антоан Виденов се разписа с 16 точки.

28 точки за БУБА Баскетбол вкара Ивайло Скрински, с 20 се отличи Мартин Александров, който в края не успя да вкара със сирената. Ивайло Груев наниза 13 точки. Само 2 точки обаче вкараха резервите на столичани.

В другия полуфинал Тунджа се справи с домакина Черно море Тича след 68:57. Така момчетата на Стойо Чолаков отново ще играят финал на тази възраст, след като спечелиха и Купата на БФБаскетбол по-рано през пролетта в София.

Варненци имаха крехка преднина след 10 минути игра, но до почивката ямболци успяха да наложат волята си и до края бяха напред, за да изтръгнат успеха.

Никола Нанков наниза 24 точки за победата. С 13 и 18 борби се включи Стефан Касабов, 12 добави Никола Енчев, а по 10 точки и борби записа Георги Иванов.

За домакините по 13 точки записаха Кристофър Узунов и Кристиян Мучев. С 12 точки се отличи Станислав Колев.

ЦСКА и Академик Пловдив ще спорят за петото място в турнира.

„Червените" се наложиха с 99:78 над Локомотив София, след слабо начало и обрат във втората четвърт. Боян Кьосев отбеляза 19, 17 добави Марк Воденичарски, а 16 - Мартин Георгиев. Мартин Христов вкара 12 точки, а 11 – Георги Христов.

27 точки за Локомотив София вкара Росен Панайотов, 16 с 9 борби добави Любомир Матев и 15 вкара Иван Воденичарски, а 10 – Георги Попов.

След много изравнено първо полувреме, отлична трета част, спечелена с 21:3, донесе победа на Академик Пловдив над Шумен с 64:53.

21 точки за победата наниза Ивайло Христов, Андрей Чолаков вкара 18 точки, а 15 – Атанас Здравчев. 16 за Шумен вкара Владислав Станев.