Хората около Доган отчетоха, че държавните институции продължават да се използват за репресии, съдебната система е все по-зависима
Трус в управляващото мнозинство преди утрешния дебат по вота на недоверие. ДПС-ДПС реши да оттегли подкрепата си към кабинета. Това става факт след напрежението в "Боянските сараи" в събота между МВР и младежката организация на движението. Но и след неколкократни разминавания в позициите на ДПС-ДПС с партньорите от управлението.
Така управлението вече се ползва официално само с гласовете на 66-ма депутати от ГЕРБ-СДС, 19 от "БСП - Обединена левица" и 17 от ИТН, или общо - 102 гласа. Как ще гласуват в четвъртък 19-те народни представители от фракцията около Доган, все още не е решено.
Два часа, след като парламентарната група на ДПС-ДПС и оперативното ръководство на движението се събраха на заседание, дойде и новината, че управляващото мнозинство остава без четвъртия си партньор. След близо три месеца управление хората около Доган отчетоха, че държавните институции продължават да се използват за репресии, съдебната система е все по-зависима.
"ДПС беше поканено в управленското мнозинство като национално отговорна партия с ясни цели - да гарантира политическа стабилност след продължителната криза и да допринесе за разграждане на модела Пеевски, превърнал институциите в инструмент на зависимости, корупция, безнаказаност. Днес с мотивите, с които влязохме тогава, напускаме това мнозинство. Вместо демонтаж на този порочен модел, през последните месеци ставаме свидетели на неговото утвърждаване", заяви Валентин Тончев, ДПС-ДПС.
Централното оперативно бюро отчете, че въпреки призивите им да се спазва споразумението за съвместно управление партньорите им не са го направили.
"За съжаление от ГЕРБ, БСП и ИТН изоставиха "санитарния кордон" и категорично демонстрират, че услужват интересите на един - санкционирания по глобален закон Делян Пеевски, който еднолично управлява МС. Водени от отговорността пред българските граждани и нашите избиратели, заявяваме ясно, че повече не можем и няма да подкрепяме мнозинството, което продължава и развива модела на задкулисие, корупция и конституционален произвол", каза Тончев.
Формацията с нейните 19 депутати ще гласува в подкрепа на определени политики, и ще поиска комисия, която да разследва Делян Пеевски.
"Още утре ще предложи да влезе в дневния ред на НС създаване на временна парламентарна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства за ролята на Делян Пеевски в съдебната система и търговията с влияние през държавния бюджет", обясни Валентин Тончев.
Големият въпрос - ще се присъедини ли ДПС-ДПС към подкрепящите втория вот на недоверие, на тема корупция, остава.
Докато Централното оперативно бюро заседаваше стана ясно, че Върховният касационен съд е образувал дело срещу отказа на Софийски градски съд да заличи Делян Пеевски като председател и член на ДПС.