ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Митата и лекарствата: Тръмп иска да върне фармацевтичните компании в САЩ

Чете се за: 03:57 мин.
По света
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност 0:00
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
      Снимка: БТА
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Глътка въздух на световните финансови пазари, след турбулентите няколко дни заради митата на Доналд Тръмп. Акциите на борсите в Европа и Азия поскъпнаха, след като стана ясно, че засега от Вашингтон няма да въвеждат мита върху смартфоните, електроника и фармацевтичните продукти. Това ще бъде в следващите 21 дни, докато тече разследване върху отражението им върху националната сигурност. Тръмп, обаче, се закани на големите фармацевтични компании, че мита върху лекарствата ще има.

      Един сектор се стабилизира, а веднага след това друг е застигнат от нова порция несигурност - войната на мита, която Доналд Тръмп обяви взима на прицел и големите производители на лекарства и фармацевтични продукти. Ход, който анализатори определят като рискован от страна на Тръмп, тъй като Съединените щати разчитат почти изцяло на внос за почти всички лекарства.

      Доналд Тръмп, президент на САЩ: "Не произвеждаме свои лекарства. Вече не го правим. Фармацевтичните компании се преместиха в Ирландия и други държави - като Китай. Единственото, което ми остава, е да наложа мита. Колкото по-големи са налозите, толкова по-бързо ще влязат в сила."

      ЕС, Индия и Китай са най-големите вносители на медицинска продукция в Съединените щати. 38% от целия износ на ЕС за миналата година са именно лекарства и сходни продукти. Съединените щати са купили медицински изделия на стойност над 127 млрд. долара.

      През изминалите 20 години все повече големи американски фармацевтични компании изнесоха производствените си бази в чужбина. Причината - по-ниски данъчни ставки. Най-привлекателната дестинация е Ирландия, чиято данъчна политика привлече редица световни компании. И докато там производителите на лекарства плащат 15% данъци, то в Съединените щати са цели 21%.

      Карингтаунхил - градче в северната част на Ирландия, чието население се увеличава 4 пъти само за 2 десетилетия. Ренесансът за този до скоро провинциален тих град настъпва с идването на няколко от най-големите фармацевтични компании. Почти няма жител, чиито доходи да не са свързани с фармацията.

      Антъни Бари, жител на Карингтаунхил: "Не знаем какво ще му хрумне на Тръмп, но каквото и да направи, ще нанесе сериозни щети."

      Оливър Шийран, собственик на детска градина: "40% от родителите на деца при нас са чужденци, дошли да работят във фармацевтичните компании. Бизнесът ми е зависим от тях."

      Преместването на производството отвъд океана е бавен, сложен и доста скъп процес, казват експертите и целта на Тръмп с митата е труднопостижима. Вместо това се очаква компаниите просто да изчакат да премине вълната и да вдигнат цените, вместо да местят заводи. А през това време не само Съединените щати, но и целият свят трябва да е готов за сътресение във веригите за доставки и то не на луксозен продукт, а в някои случаи и на животоспасяващо лекарство.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?