НОВИНИ

ДПС няма никакви притеснения относно т.нар. "златни паспорти"

Милена Кирова
от Милена Кирова
12:40, 15.02.2022
Чете се за: 03:55 мин.
У нас
дпс никакви притеснения относно тнар златни паспорти
Снимка: Архив/БГНЕС
Слушай новината

ДПС няма никакви притеснения относно т.нар. "златни паспорти" и по тази причина са поискали пълно разследване на всеки един конкретен случай, по който има издаден документ за постоянно пребиваване или българско гражданство.

От движението казват, че ще стигнат до истината за златните паспорти и тя няма нищо общо с наложените санкции по закона "Магнитски" на депутата от ДПС Делян Пеевски.

Заместник-председателят на ДПС Йордан Цонев е проследил хронологията на законодателните решения по придобиването на българско гражданство чрез инвестиции - т.нар. "златни паспорти".

На 29.11.2012 г. Народното събрание приема промени в Закона за насърчаване на инвестициите. В преходни и заключителни разпоредби се променя Закона за българското гражданство, касаещ механизма на инвестиционното гражданство. Парламентарната група на ДПС прави предложение този текст да отпадне, но то не се приема. Затова ДПС не участва в гласуването в израз на несъгласие.

Според движението през следващите 8 години стотици чужди граждани получават статут на постоянно пребиваващи в страната и впоследствие българско гражданство по "инвестиционна схема" в две стъпки и едно следствие:

  • Желаещите българско гражданство наемат адвокатска кантора и чрез инвестиционен посредник закупуват ДЦК за 1 млн. и един лв.
  • Книжата обикновено се залагат в банка за срока на падежа, след което банката ги усвоява и погасява главницата по кредита.
  • На практика по тази схема в българската икономика не влиза нито лев. Нито реални инвестиции, нито реални нови работни места.

На 14.12.2018 г. Народното събрание създава Временна анкетна комисия за проучване на всички данни, факти и обстоятелства по повод изнесените в европейски и български медии твърдения за скандалната подкупна схема при придобиване на българско гражданство от чужденци.

В хода на работата си комисията решава да промени модела. Докладът е приет от всички членове на Комисията. След това докладът е приет и от Народното събрание в пленарна зала.

През март 2021 г. Народното събрание приема промени на Закона за българското гражданство. Законопроектът е обединен проект на Министерски съвет (с предложение за отпадане на инвестиционното гражданство) и на Временната анкетна комисия, подписан от всички членове на комисията, без тези от БСП, с предложение за отпадане на порочния механизъм и въвеждане на нов с ефективен контрол. По новия ред, след приемането му не е издадено българско гражданство чрез инвестиции.

На 22.12.2021 г. ЕК публикува доклада за напредъка на преговорите със САЩ за отмяна на визите. Една от пречките за отпадането на визите за САЩ, която се изтъква в доклада е все още съществуващата възможност за придобиване на инвестиционно гражданство в някои страни от ЕС (в т.ч. и България).

Затова ДПС решили да внесат веднага проект на закон, с който се искат отмяна на инвестиционното гражданство, а в преходни и заключителни разпоредби се предлага да бъде извършена проверка на всички случаи на разрешено постоянно пребиваване и инвестиционно гражданство. Предложението за промени на Закона за българското гражданство е внесен от ДПС на 11.01.2022 г., а този на Министерски съвет на 18.01.2022 г.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Прокуратурата разследва контрабанда на големи количества подправки от Испания
Прокуратурата разследва контрабанда на големи количества подправки от Испания
Затоплянето ще продължи и в близките дни
Затоплянето ще продължи и в близките дни