НОВИНИ

Експерти търсят механизъм за взаимодействие при разследването на престъпления против природата

обсъден механизмът взаимодействие разследването престъпления против природата
Снимка: МОСВ
bnt avatar logo
от БНТ
13:23, 06.07.2023
Чете се за: 03:20 мин.
У нас
Слушай новината

Експерти обсъдиха ефективните механизми за сътрудничество при опазването на защитените видове хищни птици и изпълнението на Плана за действие за борба срещу незаконното използване на отровни примамки в България, приет през 2021 г. В срещата, проведена в Министерството на околната среда и водите, участваха експерти от МВР, РИОСВ, Агенция "Митници", Асоциация на прокурорите в България, Българското дружество за защита на птиците, "Зелени Балкани" и WWF.

Сред ключовите фактори за подобряване на ефективността при разследване и предотвратяване на престъпления срещу дивата природа са подобряване на сътрудничеството между отговорните институции и гражданските организации, промени в законодателството, развитие на капацитет за разследване на този специфичен тип престъпления.

Основна цел на срещата беше да се изясни начинът на взаимодействие между новия сектор "Престъпления против околната среда и дивата природа" в отдел "Икономическа полиция" към МВР и всички останали участници в процеса: Екоминистерството, РИОСВ, Българската агенция по безопасност на храните, прокуратурата и неправителствените организации. Ясно беше заявен ангажиментът престъпленията срещу природата да се преследват с предвидената тежест от закона. Подчертана беше и необходимостта да се засили участието на гражданското общество в подаването на сигнали за престъпления и на природозащитните организации с тяхната експертиза в разрешаването на случаите. Страните изразиха увереност, че новият сектор "Престъпления против околната среда и дивата природа" ще има ключова роля в успешното координиране на дейностите.

Благодарение на организираните обучения за разследване на престъпления срещу природата десетки прокурори могат да се включат активно в помощ на разследващите полицаи при установяването им. Участниците в срещата обсъдиха и провеждането на обучения на регионално ниво, които да подпомогнат координацията и прилагането на протоколите за действие при случаи като използване на отровни примамки и подобни нарушения.

През следващите години с приоритет ще се почистват складовете със залежали пестициди, които попадат в защитени зони или във важни местообитания на защитени видове. Това стана ясно по време на обсъждането по темата за обезопасяването на старите складове с пестициди на територията на България. Българското дружество за защита на птиците предостави информация за актуалното състояние на някои от старите складове, които се намират в територии, приоритетни за опазване. Въпросът за нелегалната търговия с пестициди от страни извън Европейския съюз обедини организациите и институциите около необходимостта от повишен контрол и мерки за предотвратяването ѝ.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Кирил Петков: Можем да сме горди, че България е значим партньор, на който Украйна разчита
Кирил Петков: Можем да сме горди, че България е значим партньор, на който Украйна разчита
Ukraine's President Volodymyr Zelensky arrived in Sofia
Ukraine's President Volodymyr Zelensky arrived in Sofia