Над 100 потенциални ваксини срещу COVID-19 се разработват в целия свят, някои от които вече се изпитват върху хора.
Никой не се ангажира с конкретен срок за получаването на ваксина, но развитите икономики инвестират крупни суми в разработките.
Президентът на Франция Еманюел Макрон посети френската фармацевтична компания Санофи, която разработва две ваксини и беше критикувана заради неотдавнашна позиция. От управата на компанията заявиха, че Съединените щати имат предимство в получаването на дози, заради американското финансиране на изследванията.
Сега лабораторията ще вложи 610 милиона евро за разработки във Франция, а Париж ще инвестира 200 милиона евро за инфраструктура.
Еманюел Макрон - президент на Франция: От четвъртък ще лансираме инициатива за връщане в страната на някои критични производства. Всички видяха, че обичайни лекарства вече не се произвеждат във Франция и в Европа. Трябва да си вземем поука.
В същото време Германия купи дял от германската биотехнологична фирма Кюървак, която също разработва ваксина. Сделката идва след съобщения, че Съединените щати се опитват да купят част от компанията.
Петер Алтмайер - министър на икономиката на Германия: Ще инвестираме 300 милиона евро и получаваме 23-процентов дял. Ще стоим настрана от вземането на решения в компанията.
Германия заедно с Италия, Франция и Нидерландия вече сключи договор с британско-шведския фармацевтичен гигант Астра Зенека за 400 милиона дози от ваксината, която фирмата разработва. Доставката ще стане до края на годината.
А тази седмица учени от британски изследователски университет започват клинични изпитания на ваксина на базата на нова РНК технология. Първоначално с нея ще се тестват 300 доброволци и при добри резултати ваксината ще си изпробва върху 6000 души по-късно тази година.