Финансовите министри от еврозоната обсъждат ответни мерки на митата на Тръмп
Митата на президента на Съединените щати Доналд Тръмп са във фокуса на среща на министрите на финансите от Европейския съюз в полската столица Варшава. В неформалните разговори на Еврогрупата участва управителя на Европейската централна банка Кристин Лагард.
Тръмп даде глътка въздух на Европа, като обяви в сряда 90-дневна пауза за новите си реципрочни мита от 20 процента за Европейския съюз. В сила остават ставките от 10 процента. Европейският съюз също отложи с 90 дни влизането в действие на планираните ответни мерки срещу митата върху стоманата и алуминия, наложени от Съединените щати миналия месец. Американският президент приветства това.
Доналд Тръмп, президент на Съединените щати: "Те бяха много строги, но и много умни. Бяха готови да обявят ответни мерки. И тогава чуха какво направихме по отношение на Китай и други, но най-вече Китай. И казаха: "знаете ли, ще задържим малко". Те решиха да се въздържат. Мисля, че бяха много умни. Вижте, ЕС е много умен".
Най-засегнатите отрасли от търговската война на Тръмп с Европа са стоманата, алуминият и автомобилите.
Европейската централна банка и Европейската комисия изчисляват, че въздействието на американските мита върху икономиката на ЕС ще бъде между 0,5 и 1,0 % от БВП. Това би могло да вкара съюза в рецесия.
Олаф Гил, говорител на Европейската комисия: "Искаме да преговаряме, искаме да разговаряме, оценяваме, че направихте тази пауза по така наречените "реципрочни мита", а ние на свой ред сега правим пауза на предложените от нас контрамерки, за да имаме максимално пространство да се консултираме с нашите държави членки, да се консултираме с нашата промишленост и да преговаряме със САЩ. Готови сме да сключим сделка".
В интервю за "Файненшъл таймс" председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че по-нататъшните контрамерки на блока могат да бъдат насочени към огромния излишък на Съединените щати в областта на услугите.