Въпреки пандемията и икономическите трудности, личното щастие по света надделява, сочи глобалното изследване "В края на годината" на асоциация "Галъп Интернешънъл".
В България обичайно нивата на оптимизъм не са много високи:
Така нетната стойност на Индекса на надеждата у нас е минус 33, което ни поставя на второ място в топ 5 от най-песимистичните държави.
Подобна позиция не е необичайна за нашето общество. Миналата година страната ни отново беше сред 5-те най-песимистични държави в изследването, с индекс на надеждата от минус 29.
Теренът на изследването в нашата страна и в двете последни години съвпадна с пикове на ковид, както и с периода на продължителна политическа криза, отбелязват от "Галъп".
Нивата на оптимизъм в страната ни всъщност не са много далеч от средните за ЕС, и най-вече – на държавите от Източна Европа.
През последната година няма съществена промяна и в очакванията на българите за икономически просперитет. В края на 2021 г:
В края на миналата година оптимистите за икономиката бяха 5%, песимистите отново 64%, а 20% не очакваха никаква промяна в икономическото развитие на страната. Така, макар и очакванията за икономиката да не са много високи, спадът в оптимизма за икономиката, регистриран в края на миналата година, видимо е пресечен.
В края на 2021 г. глобалните нива на надежда и щастие леко намаляват в сравнение с миналата година. Страховете за предстоящи икономически трудности остават високи.
Глобалната пандемия очевидно все още влияе на световните надежди, страхове и очаквания, но личат и значителни различия в отделните региони и страни.
Както обикновено, Латинска Америка, Африка и Източна Азия са сред най-щастливите места в света. Европа, Близкият Изток и Русия (отново очаквано) са по-посърнали. САЩ отбелязват резултат близък до средния за света.
Според проучването 5-те най-щастливи страни в света са Колумбия, Казахстан, Албания, Малайзия и Еквадор - всички с Индекс на щастието над 70.
Най нещастните държави са Гана (само +2 по Индекса), Афганистан, Хонконг, Ирак и Русия.
Изследването "В края на годината" е най-дългогодишното глобално изследване на общественото мнение, стартирало през 1979 г. от "Галъп интернешънъл".