НОВИНИ

Глобалното избелване на коралите вече е най-мащабното в историята

готова употреба **** глобалното избелване коралите вече мащабното историята
Снимка: БНТ
bnt avatar logo
от БНТ , Източник: БТА
15:17, 05.11.2024
Чете се за: 04:17 мин.
Екология
Слушай новината

Глобалното избелване на кораловите рифове по света от февруари 2023 г. насам е най-мащабното в историята, предаде Ройтерс, позовавайки се на американското Национално управление по изследване на океаните и атмосферата (NOAA).

Според сателитни данни "зашеметяващите" 77% от площите на кораловите рифове по света - от Атлантическия през Тихия океан до Индийския океан, са били подложени на топлинен стрес до степен на избелване, тъй като изменението на климата подхранва рекордни и почти рекордни океански температури.

От Управлението по изследване на океаните отбелязват, че събитието продължава да се разраства пространствено и вече е счупен предишният рекорд с повече от 11% за около половината от времето. Това според експертите може да има сериозни последици за крайната реакция на тези рифове към подобни събития на избелване.

В средата на април от NOAA обявиха, че светът преживява мащабен епизод на избелване - четвъртия по рода си от 1998 г. Предишният рекорд на масово избелване между 2014 и 2017 г. засегна малко под 66 процента от площта на рифовете по света.

Предизвикано от топлинен стрес в топлите океани, избелването се случва, когато коралите изхвърлят водораслите, които им служат за храна и им придават цвят. Без тези полезни водорасли коралите стават бледи и податливи на глад и болести. Избеленият корал не е мъртъв, но температурата на океана трябва да се понижи, за да има някаква надежда за възстановяване.

Смята се, че най-малко 14% от останалите корали в света са загинали при предишните две глобални събития на избелване.

Въпреки че това масово избелване вече е най-широкоразпространеното, засягайки рифове в 74 държави и територии, Националното управление по изследване на океаните и атмосферата засега не го нарича "най-лошото" в историята. През следващите месеци и години учените ще извършват подводни оценки на мъртвите корали, за да помогнат да се определи степента на увреждане.

Експерти по-рано прогнозираха, че кораловите рифове ще преминат критична точка при глобално затопляне от 1,5 градуса Целзий, при което до 90% от рифовете ще бъдат загубени. Последното рекордно избелване е поредното свидетелство, че рифовете вече са преминали точката, от която няма връщане, при затопляне от само 1,3 градуса Целзий.

Това би имало тежки последици за здравето на океаните, риболова за собствени нужди и туризма. Всяка година рифовете осигуряват стоки и услуги на стойност около 2,7 трилиона долара, според оценка на Глобалната мрежа за наблюдение на кораловите рифове за 2020 г.

Продължаващото избелване се влоши от приключилото през месец май явление Ел Ниньо - естествен климатичен модел, който може временно да затопли някои океани.

Някои синоптици прогнозират, че светът може да премине към климатичния модел Ла Ниня, който обикновено води до по-ниски океански температури. Това, както се надяват учените, може да даде шанс на коралите да се възстановят.

Остават обаче опасенията, че дори и при Ла Ниня това може да не се случи, тъй като 2024 г. е на път да бъде регистрирана като най-топлата година. Ако сегашните температури на океана са новото нормално, светът може да навлезе в период на "хронично глобално избелване", посочват от Управлението по изследване на океаните.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Бойко Борисов поздрави Екатерина Захариева
Бойко Борисов поздрави Екатерина Захариева
Одобриха кандидатурата на Екатерина Захариева за еврокомисар
Одобриха кандидатурата на Екатерина Захариева за еврокомисар