НОВИНИ

Хуан Антонио Самаранч-младши - един от кадидатите за поста президент на МОК

Кой ще замени Томас Бах начело на Международния олимпийски комитет? Продължаваме поредицата с кандидатите за президент на централата.

Евгени Николов
от Евгени Николов
06:30, 21.12.2024
Чете се за: 09:40 мин.
Спорт
хуан антонио самаранч младши един кадидатите поста президент мок
Снимка:
Слушай новината

В края на юни 2025 година президентът на Международния олимпийски комитет Томас Бах приключва своя последен мандат. Неговият наследник ще стане ясен през март, когато членовете на МОК ще имат шанса да избират между 7 кандидати с различни профили, професионална и спортна биография, управленски опит и дори различна харизма. Ще ви запознаем с тях по азбучен ред. Това са Давид Лапартян /Франция/, Кристи Ковънтри /Зимбабве/, Моринари Ватанабе /Япония/, Себастиан Коу /Великобритания/, принц Файсал бин Ал Хюсеин от Йордания, Хуан Антонио Самаранч-младши /Испания/ и Юхан Елиаш /Швеция-Великобритания/. През януари кандидатите ще трябва да представят своите концепции. А на 143-та сесия на МОК в Атина от 18 до 21 март ще стане ясно кой ще оглави най-голямата спортна организация в следващите 4 години.

Вече ви представихме Давид Лапартян /Франция/, Кристи Ковънтри /Зимбабве/ и Моринари Ватанабе /Япония/, Себастиан Коу /Великобритания/ и принц Файсал бин Ал Хюсеин от Йордания.

Днес ви срещаме с Хуан Антонио Самаранч-младши.

Когато още от младежките му години, живее с проблемите на олимпийското движение, няма как това да не остави дълбок отпечатък у него самия. Още повече, че баща му е човекът, който успя да промени олимпийските игри и ги направи изключително популярен медиен продукт.

Но ще може ли Хуан Антонио Самаранч-младши да скъса със сянката на маркиз Самаранч, сътворил грандиозния скок на МОК през 80-те и 90-те години на ХХ век?

Испанецът е един от седемте кандидати за президент на олимпийската централа. И в най-романтичните представи на подръжниците му, той възшества на лидерското място и довършва започнатото от именития си баща като прави Олимпийските игри още по-бляскав медиен продукт и социален феномен. Но дали в действителност това е пътят, по който Самаранч-младши би поел?

„Винаги съм имал огромно уважение към работата на баща ми, но подходът ми е различен. Предизвикателствата пред олимпийското движение днес са уникални и ние трябва да сме готови да се адаптираме“, заявява испанецът.

Той е роден през 1959 година. Когато е на 8 години баща му става национален делегат /на практика министър/ на спорта в Испания, още по времето на режима на Франко /факт, който често неволно се пропуска от биографията на Самаранч-старши/. През 1977 г., когато Самаранч-младши е на 18, семейството му се премества в Москва заради дипломатическия пост на баща му. По това време /на Игрите в Москва 1980/ роденият в Барселона испанец е избран за президент на МОК, пост, на който остава почти 21 години. По това време синът Самаранч е на 21 години. Той учи за индустриален инженер в Политехническия университет в родната си Барселона, по-късно завършва маркетинг и бизнес администрация в Ню Йорк. След много скоростна кариера във финансови институции, включително управител на банки в Куба и Испания, през 1991 година Самаранч-младши основава независима инвестиционна банка, която и до момента управлява, със седалище Мадрид и офиси на три континента. Същевременно през 1989 г. той става член на Испанския олимпийски комитет.

Междувременно годините на управление на МОК, за Самаранч-старши започват с фалстарт – той не успява да убеди социалистическите страни да не бойкотират Игрите в Лос Анжелис през 1984 г. в отговор на западния бойкот 4 години по-рано в Москва. Но пък комерсиалните игри в американския град и препълнените трибуни на почти всяко от съораженията, дотолкова му харесват, че той решава, че това трябва да бъде облика на игрите оттук нататък. И го прави – олимпийските състезания в родната Барселона през 1992 г. са типичен пример за това как този спортен форум може да стане печеливш и популярен медиен продукт. Форумът се разглежда като повратна точка в олимпийската история, първият съвременен пример за това как Игрите могат да съживят цял ​​град, превръщайки Барселона в модел на градска и икономическа трансформация. Тези игри затвърдиха олимпийския формат като голямо телевизионно събитие, способно да генерира колосални приходи от права за излъчване и спонсорство. Остава загадка дали синът му, вече със сериозни познания в бизнес-делата не е дал някой и друг съвет на именития си баща.

Пътят оттук нататък е ясен. Игрите се разрастват все повече, обхващат нови и интересни спортове и, разбира се, привличат вниманието на още повече зрители. За да се стигне до Сидни 2000 г. – последното издание на най-големия спортен форум под ръководството на испанеца и едни от най-запомнящите се Олимпийски игри в историята. Маркиз Самаранч се отказва от ръководната си роля през 2001 г., на 78 години. На сесията, в която той се оттегля, за индивидуален член на МОК е приет Хуан Антонио Самаранч-младши.

Неговата кариера в олимпийското движение се развива стремглаво, като той заема множество постове в различни комисии, свързани с маркетинг и дигитално развитие, член е на кординационните комисии за Зимните олимпийски игри в Торино 2006 и Сочи 2014 г., председател е на тази комисия за Игрите в Пекин 2022 г., член е на борда на директорите на олимпийската телевизия и ръководи борда на дирукторите на олимпийския телевизионен канал. В рамките на 10 години е член на изпълнителния комитет на МОК, а от 2016 до 2020 г. и след това от 2022 г. е вицепрезидент на организацията. Освен в Международния олимпийски комитет той има и 18-годишен опит като първи вицепрезидент на Международния съюз по модерен петобой.

Като заместник на Томас Бах той най-добре знае какво да продължи да съществува и какво трябва да се промени в настоящата политика на олимпийското движение. „Томас Бах е изключително успешен президент и оставя невероятно наследство; неговите реформи „Програма 2020+5“ ни отведоха към ново поколение, въпреки че преживяхме изключително трудни времена като Covid, през свят, който става все по-поляризиран. Трябва обаче да се направят още промени, за да се въведе Олимпийските игри в нова ера."

По отношение на програмата си Самаранч набляга на технологичните иновации и модернизирането на олимпийското движение.

"Трябва да използваме технологията не само за подобряване на изживяването на Олимпийските игри, но и за да гарантираме, че те ще останат подходяща платформа за новите поколения“, каза той многократно.

Очертавайки ключовите елементи на своята програма, той пояснява:

Цялата ми програма се основава на четири ключови принципа: опит, перспектива, преценка и сътрудничество. Опитът ни дава разбирането на същността, перспективата рамкира възможностите и рисковете, преценката се основава на мъдростта, етиката и критичното мислене, необходими за вземане на добри решения, а в основата на всичко това е сътрудничеството между нашите членове, които разполагат с огромен потенциал, заради знанията и опита, които имат и ако стана президент ще гарантирам, че именно членовете на МОК ще имат по-голяма дума и влияние върху бъдещата посока на движението."

Името на Хуан Антонио Самаранч-старши още отеква в олимпийското движение, а и управленският опит на неговият наследник може да натежат при избора за президент на МОК. Ясната визия на Самаранч-младши за устойчивост, ефективност и модернизация, заедно с богатата му биография в международната спортна администрация, го позиционират като един от силните кандидати за лидерския пост.


Последвайте нашия канал "Спорт по БНТ" във Viber

Последвайте ни и във Фейсбук, за да сте винаги в час с последните спортни новини

Намерете БНТ в социалните мрежи: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok

Гледайте НА ЖИВО спорт безплатно на:

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Гледайте паралелния гигантски слалом в Давос от 15:00 ч. по БНТ 3
Гледайте паралелния гигантски слалом в Давос от 15:00 ч. по БНТ 3