Продължават да се полагат усилия за повече пешеходни пътеки. Но държавата трябва да положи усилия и за по-качествена пътна маркировка и най-вече качествени пътни знаци, отговарящи минимум на българския държавен стандарт. Това коментира в "Денят започва" Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики.
Когато маркировките и знаците не са видими в тъмната част на денонощието, това създава рискове, поясни тя и допълни, че в по-малките населени места се прави компромис с качеството и се поставят ужасно некачествени знаци.
Пешеходните пътеки е важно да бъдат видими и осветени. Повдигнатите пешеходни пътеки са по-безопасни поне според статистиката. Така че има смисъл от тях, коментира и Илия Тодоров от Асоциация на пострадалите при катастрофи.
Друга тема, около която двамата се обединиха, е важността децата да имат светлоотразителни елементи по дрехите си, когато са на пътя.
"Не може да очакваме шофьорите да пазят пешеходците, ако не ги виждат. Затова е необходимо децата, и всички пешеходци да имат светлоотразителни елементи", заяви Диана Русинова.
"Над 4-5 пъти се увеличава разстоянието, от което се забелязва пешеходец със светлоотразителен елемент", потвърди и Илия Тодоров.
Необходимо е обучението за безопасност на движението и ненарушаване на правилата да започне от ранна детска възраст, а не когато придобиваме книжка, коментира още в "Денят започва" Илия Тодоров от Асоциация на пострадалите при катастрофи.
"Отговорността на шофьорите и родителите е много голяма, тъй като над 2/3 от децата, които загиват в България, загиват вътре в автомобила. До голяма степен значение имат обезопасителните системи, не се използват масово тези обезопасителни системи", поясни той.
От Европейския център за транспортни политики показаха табло с основните пътни знаци, което се надяват да достигне до всяко едно българско училище.
Вижте още във видеото.