ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Как работят личните лекари в условията на COVID-19?

7116
Чете се за: 00:59 мин.
Здраве
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Личните лекари са тези, които трябва да преценяват по телефона дали симптомите на един пациент са за коронавирус и нуждае ли се той от болнично лечение. Така джи-питата поемат двойна отговороност - едната е към всеки пациент, а другата е да не допуснат претоварване на болничните приемни.

      През последните седмици личните лекари получават от пациентите си по стотина обаждания на ден с оплаквания и съмнения, че имат коронавирус.

      Христо Хринчев - общопрактикуващ лекар: На българина трябва да му се обясни, че като се събуди сутрин и го боли гърлото, не значи, че има коронавирус.

      Имат поредица от контролни въпроси, за да се убедят дали притесненията на пациента са основателни или не и така да преценят дали да го насочат към болнично заведение.

      Христо Хринчев - общопрактикуващ лекар: Пред тази първа линия има една бариера и тази бариера сме ние, личните лекари. И това, което правим, е всъщност да намалим потока, който иначе ще залее лабораториите, инфекциозните кабинети и спешните звена на болниците.

      През последните седмици от 500 оплаквания, 7 пациенти са се оказали с пневмонии и нито един не е бил с Коронавирус. Личните лекари трябва внимателно да преценят кои от хората с други оплаквания и хронични заболявания трябва да бъдат прегледани.

      Христо Хринчев - общопрактикуващ лекар: Отвън има 5-6 човека, които идват за прегледи. Които се налага да ги прегледам, защото все пак по телефона не е преглед.

      Посещенията в кабинетите обаче са в пъти по-малко, което намалява и приходите на общопрактикуващите лекари.

      Христо Хринчев -общопрактикуващ лекар: Половината от доходите ни вече ги няма. Т.е. ние разчитаме само на тези такси, които са за брой пациенти, за да платим наем и да платим на сестринския персонал.

      За личните лекари обаче остава по-важно да обърнат внимание на всеки свой пациент и да преценят най-точно състоянието му.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?