Румъния преживя една от най-големите си политически кризи от революцията срещу режима на Чаушеску през 1989 до днес. Как се стигна дотук?
Как непознат за широката публика кандидат за президент с фашистки и пропутинистки дискурс - Калин Джорджеску, достигна до балотаж и дори имаше шанс да го спечели, ако не беше отменен от Конституционния съд поради вмешателство на чужда държава в изборния процес?
"Калин Джорджеску е продукт на късния чаушизъм, вариант на националния комунистически лидер от 70-те и 80-те, епоха на ултранационализъм. Джорджеску е оцелял благодарение на много държавни институции – министерства, пратеник на Румъния в ООН, тоест той е човек на системата. По още непотвърдени информации е бил агент на Секуритате, на КГБ. Но е седял в сянка. След първия тур румънците се запитаха: Кой е този?", заяви проф. Кристиан Преда, политолог, Букурещки университет.
Фигурата на Джорджеску свързва в едно междувоенния фашизъм, чаушесковия национализъм, кръговете около на "бившите" от времето на прехода, хората с пагони, запазили позиции в държавните институции, които днес се опитват да излязат отново на предно място на политическата сцена. Как се зароди "перфектната" буря на левия бряг на Дунава?
"Джорджеску е част от "кръгове за размисъл", в които има хора от бившите служби, Секуритате, но и кръгове от настоящите служби, които са маргинални, но много влиятелни. Те са успели да проникнат в част от политическите, академични и бизнес средите, пресата в Румъния. Те са националисти. Някои от тях възможно свързани с Русия", коментира Емилия Шеркан, журналист.
"Важна група са, представени са в силовите институции – тайни служби, армия, МВР, но са съставени и от бивши членове на тези служби, пенсионери, хора от резерва, които още имат мрежи от връзки. Те използват проруска реч. Някои от тях може да вярват дълбоко в душата си, но повечето използват дискурса про-Русия, защото се продава добре", допълни Овидиу Нахой, главен редактор RFI Romania.
"Той е насочен антиевропейски, антизападно, проруски, суверенистки, ултранационалист, с мощно религиозно послание. Всички тези елементи в едно лице", добави Йон Йоница, политически анализатор.
Проф. Арманд Гошу, историк, Букурещки университет: "Той е продукт на румънската бюрокрация. И на бившите, и на части от сегашните служби, които искат отдалечаване на Румъния не непременно от Европейския съюз и НАТО, защото на тази милитаризирана бюрокрацията ѝ харесват много западните пари, тя не иска рубли, иска евро и долари, те искат отдалечаване на Румъния от демократичния път. Тази милитаризирана бюрокрация много се дразни, много ѝ пречи демократичният режим.
Доминик Фриц: "Имаме хора от бившите служби, които искат повече сътрудничество с Русия, но със сигурност и Русия е инвестирала в случващото се. Колегите от Молдова разпознават всички наративи. Всички техники за манипулация. Ние сме под атака и отвътре, и отвън".
Кристина Сахел: "Джорджеску е фалшив пророк, фарисей, ментално болен".
В същото време той имитира и Владимир Путин, когото счита за велик лидер, който постига целите си без значение на каква цена. Джорджеску се къпе в ледено езеро, участва в джудо схватки или язди кон. В друг от образите си Джорджеску е почитател на невероятни теории на конспирацията Джорджеску твърди, че се е срещал с извънземни.
Калин Джордеску: "Това, което мога да ви кажа е, че се срещнах с друг вид, вид, който в никакъв случай не е човешки".
Емилиа Шеркан: "Проблемът е, че не са знаели за кого гласуват. Говори добре, изглежда добре, но той говори пълни глупости и безсмислици. Той е против науката, против ваксините, казва, че в колата имало наночипове, които влизат в теб като в лаптоп. Шокиращи неща. Без връзка с реалността.
Тези послания обаче са добре таргетирани в изкривената публичност на ТикТок и всяко едно достига до точния човек, който е склонен да му повярва.
Никушор Дан, кмет на Букурещ: "Джорджеску спечели с кампания по ТикТок, с много пари. И държавните институции не си свършиха работата".
Едва в навечерието на втория тур румънският президент разсекрети документи на тайните служби, които показват, че Румъния е била обект на подготвяна с години хибридна атака от страна на "чужда държава".
Още от 2016 започва подготовката на мрежа от акаунти на Джорджеску в ТикТок, които достигат до 25 000 и са активирани две седмици преди изборите.
С помощта на ботове и ферми от тролове неговите постовете са вирализирани и за дни постигат видимост, каквато най-популярният акаунт в китайската социална мрежа постига за три години.
"Начинът на действие и мащабът на кампанията ни карат да заключим, че извършителят разполага със значителни ресурси, характерни за атакуваща държава", заяви президентът на Румъния Клаус Йоханис.
Всички в Румъния се досещаха, че тази държава едва ли е Папуа Нова Гвинея, а държавният секретар Антъни Блинкън само потвърди като я наименува: Русия. Цената на кампанията е оценена на десетки милиони, докато Джорджеску декларира 0 леи пред избирателните власти.
Освен това според тайните служби данни за достъп до официалния сайт на румънските избори са били публикувани в руски платформи за киберпрестъпления. Идентифицирани са над 85 хиляди кибератаки срещу Постоянния избирателен орган.
Овидиу Нахой: "Ясно е, че има големи пари зад кампания. Джорджеску декларира 0 леи, което е абсурдно. Кампанията убеди някои хора и те си казаха: Виж го колко хубаво говори, добре облечен, говори за родината, за Бог, за народа , за справедливостта, за божия зов да спасим нацията".
В същото време тази хибридна атака би била невъзможна без институционална помощ отвътре. Румънските медии публикуваха снимки на председателя на Постоянния избирателен орган на Румъния на разпивка с хора от екипа на Джорджеску в къщата, откъдето се ръководи кампанията му. А именно избирателният орган е този, който би трябвало да следи за евентуално незаконно финансиране на кампанията. Оправданието на председателя е не по-малко смущаващо – поканили го били "на прасе" преди две години.
Наред с външната намеса самият протестен вот на румънците на първия тур, има също и вътрешни причини: Дълбоката корумпираност на румънската политическа класа и непрозрачността в управлението на правителството на най-големите партии на статуквото от последните три години.
Доминик Фриц: "Изглежда, че под палката на сегашния президент Йоханис, който обещаваше обратното, борбата с корупцията заспа. Има доста политически дела. Има незаслужено преследвани и корумпирани, които не са преследвани. Съществува впечатлението, че ако си част от някои кръгове си защитен и това е един от мотивите за ръста на гласоподавателите на крайнодесните".
Кристиан Преда: "Защото в ситуация на криза и разочарование, изкушението да се постъпи радикално е по-голямо, отколкото да се постъпи умерено. Хората имат чувството, че не се възползват напълно от Европейския съюз. И вместо да градят и оправят нещата, казват "нека изгорим всичко".
Хората, гласували за Джорджеску не са преобладаващо нито путинисти, нито фашисти, нито дори конспирационисти. За тях сега изглеждаше важно само обещанието за "изриване на системата". Те не взеха предвид аргументите, че Джорджеску е част от системата, или че иска национализация (която повечето от тях не желаят), или че хората му заплашват журналисти с побой, или че в някой изказвания се е обявявал за излизане от ЕС. Те не взеха предвид дори вътрешните противоречия между отделните изказвания на Джорджеску"
Овидиу Нахой: "Той беше принуден да се откаже от някои свои твърдения. Например вече отрича, че е за Путин. За НАТО същото – преди говореше против, сега не бил против НАТО и ЕС. Хората започват да разбират кой е, но знаеш ли какво се случва в дълбочините на обществото".
Кристиан Преда: "Хора като Джорджеску или актьорът-конспирационист Дан Пурик от години трансферират темите на Путин, без да признават винаги, че са путинистки. Джорджеску го е казвал открито. Актьорът не. Има сложни механизми за въвеждане на идеите на руския агресор, включително на идеята за промяна на границата - всички румънски крайнодесни я поддържат, което е равносилно на участие във война. Върхът е, че тези същите казват, че са за мир. Тоест имаме противоречиви послания, които имат за цел да поддържа изневерността, произведена от управляващите ни – а това може да ни доведе до катастрофа".
Емилия Шеркан: "Тези около Джорджеску говорят за неутралност на Румъния, но тази неутралност би означавала изолационизъм. В никакъв случай няма да е неутралност като тази в Швейцария".
В крайна сметка румънците избегнаха катастрофата накрая на Дунава. Поне временно. Конституционният съд касира президентските изборите поради опорочаването на изборния процес и данните за чужда намеса.
Овидиу Нахой: "Русия прониква подмолно, под масата – през църквата, през консервативните мнения – като кажеш Европа е равно на LGBT, загуба на идентичност, на суверенност, всичките тези наративи разпространявани от Кремъл, тогава хората се заблуждават, въпреки че не са за Русия. Крайнодесните казват, ние сме за Европа, каквато са я искали основателите й, но те не знаят, че тези основатели са искали федерация, а не някаква Европа на нациите. Такава Европа на нациите би била много отслабена и уязвима пред Русия".
Арманд Гошу, професор по история, Букурещки университет: "Русия не иска нито Джорджеску, нито Попеску президент, Русия иска хаос. Не иска и Тръмп. Иска хаос в нашите страни, да са неуправляеми и подкрепата на запада за Украйна да намалее много. Първата цел на Путин днес е завладяването на Украйна, превръщането й в области на Руската федерация или в сателитна държава. Затова Путин има нужда ние да не помагаме на Украйна".
Сега, след касирането на изборите, за Румъния остава по-трудното – разделението в румънското общество трябва да бъде преодоляно, изпълнените с недоверие и тези, които се информират от "алтернативни източници" привърженици на Джорджеску трябва да бъдат убедени да се върнат на масата на рационалните преговори за по-доброто за цялата общност.
А системата трябва да се реформира, което обаче е допълнително усложнено от разпокъсаността на новия парламент. Присъствието на над една трета крайнодесни депутати задължава почти всички проевропейски партии да се съюзят в една "неестествена" коалиция. С познатите от това рискове.
"Ситуацията е много различна в сравнение с България, но започва да заприличва. Особено политически. Имаме все повече малки партии, фрагментиране и това прави трудно създаването на коалиции и води до нестабилност като в България. Най-лошото нещо е че това, което Путин наистина иска, е Румъния, България, Унгария и пр., които влязоха в НАТО, т.е. бившият източен блок – да стане сива зона, да не е 100% част от институционализиран Запад. това значи, че могат да ни оставят да сме в ЕС и НАТО, но без никакви гаранции", каза още проф. Арманд Гошу.
Положителното от цялата сага с президентските избори в Румъния е, че други европейски държави могат да изследват случилото се, за да предотвратят подобни сценарии в собствените си страни. Хърватия и Германия вече заявиха, че ще го направят.
България също има какво да научи. Журналистически разследвания на кръговете около Джорджеску доказаха, че става дума за международна мрежа, която има своите разклонения и на юг от Дунава.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News