ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Кои са американските стоки, които ЕС ще облага с мита?

Чете се за: 03:50 мин.
По света

Част от контрамерките влизат в сила на 15 април

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
      Снимка: илюстративна
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Брюксeл отвръща на удара в търговската война на Доналд Тръмп. 26 държави от общността гласуваха днес в подкрепа на европейски мита от 25% върху дълъг списък от американски стоки на стойност около 22 милиарда евро. Единствено Унгария беше против решението.

      По-рано днес американският президент обяви, че е настъпил "Денят на освобождението". От днес са в сила митата, които той шоково наложи на така наречените от него "големи нарушители". Става дума за близо 60 търговски партньори на Вашингтон.

      Най-високи са митата за Китай, като общата ставка е в размер на 104%. За Европейския съюз процентите са 20%.

      Контрамитата на общността ще започнат да се събират от 15 април.

      Списъкът на ЕС включва селскостопански стоки като соя, бадеми, месо, тютюн, боровинки, портокалов сок. Друга голяма група са козметичните продукти и гримовете. ЕС налага мита върху американските стомана и алуминий и върху американски яхти и мотоциклети. Ще бъдат обложени и редица текстилни стоки. Голяма част от селскостопанските продукти идват от щати, където управлява Републиканската партия на Доналд Тръмп.

      Списъкът беше одобрен след консултации с държавите-членки и цели да избегне ответни мерки, които биха навредили на европейската икономика. По настояване на Италия и Франция от него беше извадено американското уиски. Тръмп заплаши да наложи 200% мита върху европейските вина и спиртните напитки, ако американското уиски бъде включено.

      "Целта на мерките, които предлагаме е, размерът на щетите тук, в Европейския съюз да бъде минимален, но да имаме максимален размер на стоки, да които бихме могли да използваме в нашите преговори. Повтарям и ще продължа да повтарям до посиняване - ние не искаме мита. Искаме да ги избегнем. Не ние създадохме тази ситуацията, ние се опитваме да я поправим. Чакаме нашите американски колеги да се реагират по смислен начин", каза Олоф Гил - говорител на ЕК.

      От ЕК казаха днес, че контрамерките могат да бъдат прекратени по всяко време, ако САЩ се съгласят на справедлив и балансиран договор.

      Представените днес мита са първият етап от европейския отговор. Следващата от седмица Еврокомисия да започне обсъждането и на следващия етап от мерки, който ще е отговор на американските мита върху автомобилите и така наречените “реципрочни мита".

      Търговският съветник на Белия дом Питър Наваро каза в началото на седмицата, че ЕС трябва да намали и своите нетарифни бариери, създадени от данъка върху добавената стойност или разпоредбите за безопасност на храните, например. Брюксел обаче е категоричен, че това не може да бъде предмет на преговори.

      "Няма да правим компромис с нашите водещи световни стандарти за, например, здраве и безопасност на храните. Нито за американците, нито за когото и да било", посочи Олоф Гил - говорител на ЕК.

      Повече европейски мита влизат в сила на 15 април, някои от тях - в средата на май и малка част - от началото на декември.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?