С цифри: 104% за китайски стоки в САЩ, 84% за вноса от САЩ в Китай
Президентът Доналд Тръмп нарече легендарни по-високите мита върху вноса в Съединените щати, които влязоха в сила от днес. След като изтече ултиматума на Тръмп да се откаже от ответни мита, Пекин отговори с 84% мита върху американски стоки, които влизат в сила от утре. Русия изрази загриженост заради търговската война между двете водещи световни икономики, макар Москва да не попада под прицела на Тръмп.
Още с встъпването си в длъжност Доналд Тръмп обяви, че ще наложи мита на чуждите държави, за да защити американските работници. На 12 март влязоха в сила митата за американски внос на стомана и алуминий.
На 2 април - тези за внос на автомобили и автомобилни части.
На 5 април американският президент наложи базови мита върху целия внос.
За "големите нарушители", сред които са ЕС и Китай, ставките са в сила от днес.
Като легендарни - така Доналд Тръмп определи новите по-високи мита, а Пекин заяви, че "ще се бори докрай".
Доналд Тръмп, президент на САЩ: "Казвам ви, тези държави ни се обаждат. Целуват ми ... Умират да сключат сделка: "Моля, моля, сър, сключете сделка. Ще направя всичко, сър".
Така Доналд Тръмп описа страните, засегнати от американските мита, които, по думите му, изпращат преговарящи във Вашингтон. По време на събитие на Републиканската партия президентът на САЩ обвини Китай, че манипулира валутата си, за да компенсира въздействието на митата.
Доналд Тръмп, президент на САЩ: "Печелим 2 милиарда долара. Не са 35 милиона. Дребна работа. Два милиарда долара на ден! ... Ние правим нещо, за което никой дори не си е помислял. Сега Китай плаща 104% мира. Помислете си - 104%. Звучи абсурдно, но те ни таксуваха за много стоки - 100, 125%".
В допълнение Тръмп подписа указ, който увеличава три пъти - от 30 на 90%, тарифите за внос на малки пакети, изпратени от Китай - ход, който засяга дейността на популярни сайтове за електронна търговия. Тръмп обяви, че ще обложи и фармацевтичните продукти.
Китай не се съобрази с ултиматума на Тръмп да се откаже от 34-процентни ответни мита върху вноса от САЩ и дори вдигна ставката до 84%.
Лин Джан, говорител на министерството на външните работи на Китай: "Съединените щати продължават да оказват изключителен натиск над Китай, налагайки безразборно мита. Китай категорично се противопоставя и никога няма да приеме подобно арогантно поведение и изнудване".
Позицията на Русия, която е пощадена от американските мита, наложени на над 60 държави, е, че Вашингтон нарушава правилата на международната търговия. Москва възнамерява да увеличи взаимодействието си с Китай, за да сведе до минимум евентуалните щети от войната на мита.
Мария Захарова, говорител на министерството на външните работи на Русия: "Всички сътресения в световната икономика, които заплашват да забавят темповете на растеж и общия спад на потреблението имат отрицателно отражение. Когато са засегнати двете най-големи икономики, това предизвиква особена загриженост".
В САЩ мненията са разнопосочни, включително сред привържениците на Тръмп. В градче край Питсбърг в щата Пенсилвания, част от т.нар. Ръждив пояс с някога процъфтяващо индустриално производство, днес много хора живеят на прага на бедността.
"Не разбирам как тези мита се очаква да бъдат нещо добро за мен. Накрая плаща малкият човек".
"Не вярвахме, че ще ги удари толкова силно. Но Тръмп е гений, стискаме палци, че всичко, което е казал, ще проработи".
В Китай оценяват ходовете и на Вашингтон, и на Пекин като рискови.
Ю Ян, адвокат: "Не искам нещата да ескалират. Надявам се да се помирят и да поговорят, за да се разреши всичко това".
Митата станаха повод за кавга в Белия дом. Милиардерът Илън Мъск, който заяви, че многократно се е опитал да убеди Тръмп да се откаже от вълната от мита, нарече съветника на президента по въпросите на тарифите Питър Наваро "кретен".
По-рано Наваро заяви, че Мъск настоява за "нулеви мита" между САЩ и Европа, защото "Тесла" използва вносни части за своите автомобили.
Карълайн Левит, говорителка на Белия дом: "Това очевидно са двама души с много различни възгледи за митата. Момчетата си остават момчета и ще ги оставим да продължат публичния си спаринг".
Търговската ескалация засега е без изгледи за овладяване. Още със събуждането си Доналд Тръмп написа в социалната си мрежа, че сега е най-добрият момент компаниите да се преместят в САЩ.