Безпрецедентни кризи като настоящата обединяват хората. Сред най-важните се оказват онези, които са на първа линия - лекари, фармацевти, доставчици...
Пандемията обаче роди и още една категория - невидими герои. Хора от всички точки на света с различни професии намериха необичайни начини да протегнат ръка в труден момент. Кои са те и как помагат - вижте прочита на популярното издание "Политико".
Испански лекар прикани испанците да напишат писма на пациенти с COVID-19 в тежко състояние. Няколко думи за себе си, за живота си, за мечтите си - само толкова. То обаче може да промени деня на болните в изолация, далеч от семействата и близките си, в контакт само с медицинския персонал. Само за изминалата седмица в кабинета на лекаря, са пристигнали 30 000 писма, които вече са раздадени на пациенти в Мадрид.
Готвачи, които приготвят храна за хора в уязвимо положение - възрастни, самотни, без средства. Добродетелната вълна заля света - от Австралия до Великобритания и САЩ. Мнозина готвачи дори си вземат неплатен отпуск, за да се включат в подобни инициативи.
И ако само допреди месец дигиталното обучение звучеше далечно и странно, сега вече и деца, и родители са специалисти в областта. Освен да се обучават обаче, децата трябва и да се забавляват. Датски татуист бързо се е пренастроил и вече дава уроци по рисуване он лайн. И интересът е огромен.
Касиерите - онези, от които често негодуваме, че не са достатъчно бързи или не достатъчно любезни. Сега те се оказаха също на предна линия. Не могат да работят от вкъщи, налага им се и да се придвижат - и са сред най-изложените на риск от зараза. А и изтърпяха цялата истерия около купуването на тоалетна хартия...
Всички магазини - освен големите хранителни вериги, затварят... нареди властта във Франция. И французите веднага се запитаха - а пекарните, а любимите кроасани и франзели... Оказа се, че около 30 хиляди пекарни имат право да останат отворени и да радват хората с аромата на прясно изпечен хляб... въпреки безпокойството от коронавируса
Шивачките, които се специализираха в шиенето на маски, малките и големи производители на дезинфектанти, музикантите, които осигуряват разтуха в дългите дни, софтуерни и хардуерни специалисти, хората, които разхождат кучета, дори съседите - онези, които ще нагледат възрастен родител или ще ми купят лекарства. И не на последно място - децата, за които светът вече е различен. Онези, които питат дали може само корона, без вирус, ще има ли празненството за рождения си ден и защо не може при баба и дядо. И с типичния детски оптизмизъм рисуват дъга и пишат, че всичко ще се нареди. Инициатива започнала в Италия и вече разпространила се по цял свят.
Всекидневни герои са и всички онези, които намират сили за песни и в тези трудни мигове.