Считано от 1 април отпадат цветовите зони, съгласно които досега се определяше редът за влизане в България.
От 01.04.2022 г. до 15.05.2022 г. всички лица, независимо от държавата, от която пристигат, се допускат на територията на страната при представяне на валиден цифров COVID сертификат на ЕС за ваксинация, за преболедуване или за проведено изследване или на равностоен или аналогичен документ, съдържащ същите данни. Това нарежда министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова със своя заповед, издадена на основание Наредбата за условията и реда за провеждане на граничен здравен контрол на Република България.
Лицата, които не представят поне един от посочените документи, се допускат на територията на страната и се поставят под 10-дневна карантина.
Карантината може да бъде преустановена, ако лицето си направи PCR или бърз антигенен тест не по-рано от 72 часа от пристигането си в страната. В случай на отрицателен резултат, карантината на лицето се счита за преустановена от деня на регистрирането на резултата в Националната информационна система за борба с COVID-19.
С пълния текст на Заповед № РД-01-152/30.03.2022 г. може да се запознаете ТУК
Около 26 000 лева дариха служителите на НСО за каузата на "Българската Коледа"
Димитър Манолов: Влизаме в еврото без редовен бюджет – това не е развитие, а застой
Проф. Тодор Кантарджиев предупреждава: Грипът вече се разпространява епидемично у нас