На 6 август Българската православна църква отбелязва един от най-светлите си празници - Преображение Господне. Началото на празника идва от първите векове на християнството и е свързано с едно от най-важните евангелски събития - явяването на Иисус Христос в небесна слава пред трима от най-близките му ученици - Петър, Йоан и Яков.
Те видели лицето на Иисус преобразено, светело като слънце, а дрехите му станали бели като сняг.
За всички вярващи християни и до днес Преображение Господне е свързано с промяна и с нова надежда. Затова празникът се отбелязва в края на християнската църковна година.
В малките градове и села на България все още са живи колоритните народни обичаи, свързани с Преображение Господне. Според българския народен календар на 6 август настъпва трайно преобразяване в природата. Слънцето обръща гръб на лятото и лице към зимата, щъркелите се събират на ята, преди да отлетят към топлите земи.
По традиция най-много гости на празника посреща Преображенския манастир във Велико Търново.
Храмът е един от архитектурните шедьоври на майстор Колю Фичето, а на една от външните му стени Захари Зограф е изографисал прочутото колело на живота, за да внуши на посетителите преходността на човешкото съществуване.
Вижте повече във видеото от Зорница Илиева
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube: https://go.bnt.bg/youtube