Проблемът с лошия холестерол засяга все повече пациенти в България. Това заяви в "Денят започва" проф. Людмила Владимирова-Китова, началник на Център по превантивна кардиология към Медицински университет-Пловдив.
"В Световния ден на сърцето - 29 септември, искам да се спра на темата за фамилна хиперхолестеролемия. Науката направи много последните 20 години както в скрининга, така и в лечението на пациентите. А реално много малко се прави. Защо това е социално значим този проблем? Това е най-честото кардиологично-генетично заболяване. Честотата е 1 към 200 за Европа. По данни на Медицинския университет в Пловдив честотата на заболеваемост в Южна България се качи до 1 към 113", обясни проф. Владимирова-Китова.
НДК ще бъде осветен в червено за Световния ден на сърцето
Тя подчерта, че големият проблем е в ранното откриване на заболяването. Обикновено засяга човека около 40-годишна възраст.
"Целта е да се създаде консенсус на различни специалисти - да се започне от педиатричен скрининг и да се открива рано проблемът с холестерола при децата", каза проф. Владимирова-Китова.
Вижте целия разговор във видеото.
Гледайте повече теми от "Денят започва"
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok