Победа и загуба за националните отбори по баскетбол до 14 г.

Момчетата се наложиха над Турция, докато момичетата отстъпиха на същия съперник

Български национален отбор по баскетбол за момчета до 14 години
Снимка: Българска федерация по баскетбол
20:47, 03.11.2023
Чете се за: 02:07 мин.

Националният отбор на България за момчета U14 записа първа победа на турнира по проекта YDF на ФИБА в Северна Македония. След поражението от домакините на старта, днес те надвиха Турция с 67:53.

След оспорвани начални минути нашите взеха инициативата. На няколко пъти през първото полувреме те повеждаха и с двуцифрена разлика, но на почивката съперникът намали за 33:36. Играта продължи сравнително равностойно след паузата, но през последната част тимът на Веселин Веселинов и Ахилеас Зикас натрупа 15 точки аванс и удържа преднината си до последно. Българите отбелязаха 9 тройки в мача срещу 4, като вкараха и повече наказателни удари от опонента си.

Георги Димов бе най-резултатен за България с 23 точки (3 тройки), но допусна и най-много грешки – 9. С 20 точки е Калоян Марчев.

Тимът на България при момичетата U14 претърпя първо поражение в Скопие – отново от Турция с 42:49.

Баскетболистките на Лилия Георгиева и Теодора Петрова допуснаха изоставане от 9:15 след десет минути игра. Те обаче вкараха 12 поредни точки на старта на втория период и стигнаха до пълен обрат, а на почивката водеха с 25:23. Няколко размени на водачеството белязаха третата част, а след края й Турция бе напред с 37:32, като повече не изпусна предимството си.

Най-резултатна за България бе Катрина Бозова с 11 точки, 7 има Валерия Стойчева.

Следващите мачове на отборите ни са в събота (4 ноември) срещу Румъния.